Maymun çiçeği virüsü alarmı: 12 ülkede görüldü

Birinci olarak ay başında İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsünün ilerleyen günlerde çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD’ye yayılması, dünyada …

21.05.2022
Maymun çiçeği virüsü alarmı: 12 ülkede görüldü

Birinci olarak ay başında İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsünün ilerleyen günlerde çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD’ye yayılması, dünyada kaygıları artırıyor.MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?Birinci hadisenin 7 Mayıs’ta görüldüğü İngiltere’nin ard…

Birinci olarak ay başında İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsünün ilerleyen günlerde çeşitli Avrupa ülkeleri ve ABD’ye yayılması, dünyada telaşları artırıyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Birinci olayın 7 Mayıs’ta görüldüğü İngiltere’nin akabinde Maymun Çiçeği virüsü ABD, Kanada, İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz, İtalya, İsveç, Almanya, İsrail ve Avustralya’da görüldü.

İngiltere’de 11 yeni hadise daha tespit edildi. Hadise sayısı 20’ye çıktı. İspanya’da da 14 yeni olayla toplam sayı 21’i buldu. Avrupa’da toplam olay sayısı 100’ü aştı.

İNSANLARDA BİRİNCİ SEFER 50 YIL EVVEL GÖRÜLDÜ

Tarihte birinci olarak 1958’de maymunda bulunan virüs, beşerler ortasında birinci sefer 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kayıtlara geçti.

Kısa vakitte 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika’nın dışında birinci olarak 2003’te ABD’de yayıldı.

Daha sonra 2018’de İngiltere ve İsrail, 2019’da Singapur ve 2021’de ABD’de, Afrika’ya seyahat eden birtakım bireylerde maymun çiçeği virüsüne rastlandı.

Şimdiye kadar en çok Afrika’da tesirli olan virüs, 2017’de Nijerya’da değerli ölçüde salgına yol açarken ülkede 200 kişi virüse yakalandı ve hadiselerin yüzde 3’ü hayatını kaybetti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN MEVT ORANI NE KADAR?

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo çeşidinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken Batı Afrika cinsinin ise her 2 hadiseden birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Ekseriyetle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

“Maymun çiçeği”, enfekte biriyle yakın temas halinde bulaşıyor. Virüs, bedene, deri üzerindeki yara ve çatlaklardan, teneffüs yoluyla ya da ağız, burun ve gözden giriyor. Virüs, maymun, fare, sincap üzere enfekte hayvanlarla temas ile de bulaşıyor. Kıyafet ya da yataktan da geçmesi mümkün.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELER?

Hastalık yüksek ateş, baş ağrısı ve kaşıntıyla başlıyor. Terleme, sırt ve kas ağrısı, halsizlikle seyrediyor. Döküntüler çoklukla evvel yüzde görülüyor, sonra bedene yayılıyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Olayların birçok hafif geçiyor. Çocukluk hastalığı olarak bilinen “su çiçeğine” benziyor. Hastalar 14 ile 21 gün içinde resen düzgünleşiyor. Bazen ağır hadiselere rastlanabiliyor. Batı Afrika’da mevtle sonuçlanan olaylar olduğu biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Maymun çiçeğinin tedavisi yok. Salgınlar enfeksiyonla uğraş prosedürleriyle denetim altına alınabiliyor. Çiçek aşılarının maymun çiçeğini önlemede yüzde 85 tesirli olduğu biliniyor.

ÇİÇEK AŞILARI VİRÜSE KARŞI YÜZDE 85’E KADAR TESİRLİ

Maymun çiçeği olaylarının diğer ülkelere yayılarak global salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün vefat riskine karşı tesirli bir aşının olup olmadığı da merak ediliyor.

Mevzuya ait İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, fakat çiçek hastalığı aşısının bir ölçü müdafaa sağladığını belirterek, gereksinim duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bilgileri de çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar tesirli olduğunu gösteriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.