3 ülke hava sahasını kapattı! Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov kritik ziyaret için Sırbistan’ gidemedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sırbistan’a yapacağı ziyaret; Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın hava alanını kapatma kararı …

06.06.2022
3 ülke hava sahasını kapattı! Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov kritik ziyaret için Sırbistan’ gidemedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sırbistan’a yapacağı ziyaret; Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın hava alanını kapatma kararı nedeniyle iptal edildi. Rus tarafından diplomatik bir kaynak, ziyaretin iptal olması sonrası yaptığı açıklamada “Diplomasimiz şimdi ışınlanma konusunda uzmanlaşmadı” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 6-7 Haziran tarihlerinde Sırbistan‘a düzenleyeceği resmi ziyaret Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ‘ın hava alanını kapatma kararı nedeniyle iptal edildi.

ZİYARET İPTAL EDİLDİ

Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Eleonora Mitrofaona, Bulgarista’nın Lavrov’un Sırbistan‘a uçuşuyla ilgili hava alanını kapatma kararı aldığını duyurdu. Bulgaristan’dan gelen bu haberin akabinde Karadağ Dışişleri Bakanlığından kaynaklar da hava alanını kapatma kararı aldıklarını kamuoyuna paylaştı. Kuzey Makedonya’nın da bu tarafta karar aldığı öğrenilirken, bu 3 ülkenin Lavrov’un uçuşunu engellemesi üzerine kelam gelimi edilen resmi ziyaret iptal edildi. Sırbistan tarafı hava kısıtlamalarının üzerine Lavrov’un ziyaretinin iptal edildiğini duyurdu.

“HENÜZ IŞINLANMA KONUSUNDA UZMANLAŞMADIK”

Rus tarafından diplomatik bir kaynak, ziyaretin iptal olması sonrası yaptığı açıklamada “Diplomasimiz şimdi ışınlanma konusunda uzmanlaşmadı” dedi.

SIRP ÖNDER ULUSA SESLENECEK

Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Karadağ’ın hava alanını kapatma kararı Sırbistan ve Rusya tarafında hareketliliğe neden olurken, Sırbistan Devlet Televizyonu hususla ilgili bir duyuru yaptı. Lavrov’un, Sırbistan ziyaretinin iptal edildiğini aktaran devlet televizyonu, mevzuyla ilgili Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic’in, Ulusa Sesleniş konuşmasına hazırlandığını belirtti. Vucic’in yarın akşam TSİ 20.30’da devlet televizyonundan açıklamalar yaparak, bu kararı alan 3 ülkeye ve batılı ülkelere tepki göstereceği söz edildi. Sırp tarafının iptal edildiğini duyurduğu ziyaret ile ilgili Moskova’dan şimdi resmi bir açıklama gelmedi.

Öte yandan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Vucic, geçtiğimiz ay Rusya’nın Sırbistan’a doğal gaz sağlamaya devam edeceği konusunda anlaşırken, birçok ülkeye Rus doğal gazını ruble olarak ödemeyi reddettikleri için gaz akışı kesildi.

aydın haberleri / Siyaset

Sırbistan,Ziyaret,İptal Edildi,Kararı,Hava,Lavrov’un,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.