Türk bilim insanı “Endişeliyiz” diyerek sözlerine devam etti: Papağanlar kumru gibi şehirlere dağılabilir

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Per, papağanlardaki artışa dikkat çekerek, insanların papağanların …

06.06.2022
Türk bilim insanı “Endişeliyiz” diyerek sözlerine devam etti: Papağanlar kumru gibi şehirlere dağılabilir

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Per, papağanlardaki artışa dikkat çekerek, insanların papağanların yerini değiştirmemesi gerektiğini vurguladı. Per, aksi takdirde papağanların da kumrular üzere her yerde ortaya çıkabileceğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Per, yeşil papağan popülasyonuna ait İ değerlendirmelerde bulundu. Egzotik bir çeşidin, tesirinin görülmeye başlamasıyla istilacı tıp olarak isimlendirildiğini belirten Per, istila sürecinde idarelerin 4 evreli yaklaşımı olduğunu aktardı.

BEŞERLER OLMADAN DA YAŞAYABİLİYORLAR

Yeşil papağanların yarı tropikal tıp oldukları için tabiatta hayatta kalabildiklerini aktaran Doç. Dr. Per, bu cinsin insanlara bağımlı olmadan tabiatta yaşadıklarını, yavru yetiştirebildiklerini ve varlıklarını dört mevsim bulundukları yerde sürdürebildiklerini lisana getirdi.

“YASADIŞI TİCARET OLUMSUZ TESİR YARATIYOR”

Dört etaplı idare yaklaşımlarından birinciinin çeşidin ülkeye ya da yeni alanlara girişinin engellenmesi olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Per, şunları söyledi: “Mesela Türkiye bu bahiste değerli bir adım attı. 2021 yılında tıbbın ithalatı yasaklandı. Lakin çeşidin ülke içindeki ticareti hür. Bundan ötürü da şu anda parklarda, mezarlıklardaki yeşil papağanların ticari bir bedeli var. Tabiattan toplanıp yasadışı bir formda ticaret döngüsüne sokuluyor. Bu da bir biyogüvenlik sorunu. Hasebiyle bunun önlenmesi gerekiyor. Birinci basamak bu. Biz bu kademeyi, önleyemezsek daha sonraki etaplarda başarılı olmamız çok düşük bir ihtimal. İkinci etapta birinci kayıtlar için vatandaşların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Mesela bazen vatandaşlar, tabiatta gördükleri yeşil papağanları alıp konutlarına götürüyorlar. Ya da onlar da satabiliyor, birine verebiliyor ya da tekrar tabiata bırakabiliyor. Bu türlü durumlarda Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Vilayet Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Mutlaka tabiattan yeşil papağanların toplanmaması, yerinin değiştirilmemesi gerekiyor. Bu iki evrede başarılı olunduğu vakit üçüncü kademeye geçiliyor.”

“KUMRULAR ÜZERE HER YERDE OLABİLİRLER”

İstila sürecinin üçüncü evresine değinen Per, “Bu birinci iki basamakta başarılı olmadığımız vakit, üçüncü basamağa geçip de yuvadan yumurtaların deforme edilmesi ya da bireylerin toplanması üzere çalışmalar çok muvaffakiyete ulaşmıyor. Yapılabiliyor fakat çok muvaffakiyete ulaşmıyor. Bu istila sürecinin bir de dördüncü etabı var. Bu da popülasyonlar artık yönetilemeyecek kadar büyürse bir başka örnek olarak kumru tipinde olduğu üzere tüm Türkiye’de yaygınlaşabiliyor ve yaygınlaştıktan sonra doğallaşmış olarak kabul ediliyor. Hasebiyle bu cins artık yönetilemez bir duruma geliyor” diye konuştu.

aydın haberleri / Ömür

Etap,Tür,Doğada,Per ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.