Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

Kentler ortası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda mecburî olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle meselesiz seyahat için kullanılması …

01.12.2021
Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

Kentler ortası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda mecburî olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle meselesiz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması nedeniyle Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da trafik takımları denetimlere başladı.

KIRKLARELİ (AA) – Kentler ortası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zarurî olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sıkıntısız seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması nedeniyle Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ‘da trafik grupları denetimlere başladı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü takımları kentin giriş ve çıkış noktalarında, araçlarda kış lastiği kontrolü yaptı.

Gruplar bilhassa yolcu nakliyatı yapan şoförleri kış lastiği takmaları konusunda uyardı. Trafik grupları kurallara uymayan ticari araçların trafikte seyretmelerine müsaade verilmeyeceğini bildirdi. 1 Nisan 2022’de sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç şoförlerine 846 lira ceza kesilecek.

Şoförlerden Mustafa Aydın, AA muhabirine, kış lastiğinin her araç için gerekli olduğunu söyledi.

Bilhassa de tonajlı ve yolcu taşıyan araç şoförlerinin katiyetle kış lastiği takması gerektiğini tabir eden Aydın, “Çünkü hava kaideleri malum ani bir formda kapalı buzlanma olabiliyor. Hava kurallarından ötürü muhakkak gerekli diye düşünüyorum. Tabi ki takmak zorundayız her an kaza geliyorum demez. Ondan ötürü emniyet gayeli takmak zorundayız. Çok da uygun yapıyorlar. Aslında daima bu yoldan gelip geçiyoruz, daima kontrol yapılıyor.” diye konuştu.

Neşat Yıldız da, can taşıdığı için kış lastiği taktığını kontrollerinde de sık sık yapılması gerektiğini tabir etti.

Edirne ve Tekirdağ’da da denetimler devam ediyor.

AA / Özgün Tiran – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.