Zorunlu deprem sigortası tarife ve teminatlarında değişiklik

Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye nazaran, mecburî sarsıntı sigortası tarife ve talimat bildiriminde değişikli yapıldı. Resmi Gazete’de …

17.11.2021
Zorunlu deprem sigortası tarife ve teminatlarında değişiklik

Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye nazaran, mecburî sarsıntı sigortası tarife ve talimat bildiriminde değişikli yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan bildirime nazaran, zarurî zelzele sigortası tarife ve talimat bildirisinde değişikli yapıldı. Buna nazaran, minimum prim risk bölgesine nazaran birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 75 TL, 65 TL, 55 TL, 45 TL ve 35 TL’den; 140 TL, 120 TL, 90 TL, 70 TL, 55 TL, 45 TL ve 40 TL’den az olamaz olarak değiştirildi.

Mecburî Zelzele Sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat fiyatı yapı stili ayrımı yapılmaksızın 170 bin TL’den 320 bin TL’ye çıkarıldı.

Betonarme için sigorta bedeli hesabına temel metrekare bedeli 1.508 TL’ye çıkartılırken başka yapılar için 1.040 TL’ye çıkarıldı.

Daha evvel yayımlanan bildirime şu süreksiz husus de eklendi, “Bu maddeyi ihdas eden Bildirimin yayımı tarihinden evvel akdedilen ve teminat başlangıç tarihi 1/1/2022 ve sonrası olan sigorta mukaveleleri, prime ait rastgele bir süreç yapılmaksızın bu Bildirim kapsamındaki teminatlara tabidir”.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.