Küresel piyasalarda düşük iştah

ABD’de Mart’tan bu yana en süratli artışı kaydeden perakende satış bilgileri Asya’da risk iştahının düşmesine neden oldu. Piyasalar ABD Lideri …

17.11.2021
Küresel piyasalarda düşük iştah

ABD’de Mart’tan bu yana en süratli artışı kaydeden perakende satış bilgileri Asya’da risk iştahının düşmesine neden oldu. Piyasalar ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Jinping görüşmesinde gündeme gelen petrol rezervlerinde satış konusunu da…

ABD’de Mart’tan bu yana en yüksek perakende satış artışının açıklanması sonrası Asya paylarında düşüş gözlenirken dolar gelişmiş ülke para ünitelerine karşı bir yılın doruğuna yakın seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik endeksinde dört günlük yükseliş serisi son bulmaya gerçek ilerliyor.

Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng, Güney Kore Kospi endeksleri kayıp yaşıyor.

ABD’de ise şirket karlılıklarından takviye alan S&P 500 rekor seyahatini sürdürüyor. Endeks Salı günü yüzde 0,4 yükselişle 4 bin 700 puana yükseldi. S&P 500 vadelileri bu sabah yatay seyrediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.180 puana yükseldi ve bir yılın tepesini test etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüksek enflasyon kaygıları ile yüzde 1,6 üzerinde kalmayı sürdürüyor.

Değerli kripto para üniteleri rekor düzeylerden düşüş kaydederken Bitcoin 60 bin dolar altına geriledi.

Petrolde rezerv adımı düşüş getirdi

Ham petrol fiyatları ABD ve Çin’in bir ölçü rezervi özgür bırakabileceği beklentisiyle geriliyor. South China Morning Post’a nazaran Biden-Şi tepesinde ABD tarafı Çin’den bir ölçü petrolün hür bırakılmasını istedi.

Mevzuyu tepe öncesi iki ülkenin dışişleri bakanları da ele aldı. ABD güç bölümü kuruluşu EIA’ya nazaran ABD’nin 15 milyon ile 48 milyon varil ortasında bir rezervi hür bırakması ham petrol fiyatlarını iki dolar aşağı çekebilir.

EIA ihracat kısıtlamasının ise kısa müddetli uygulanabileceğini ve fiyatlar üzerinde tesirli olmayacağını öngördü. İki ülkenin ortak rezerv atağı beklentisiyle Batı Teksas ham petrol Aralık kontratı yüzde 1 düşüşle 80 doların çabucak altına geriledi.

Brent ocak vadelisi varil fiyatı da %1 paha kaybı ile 81,6 dolara geri çekildi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.