Altında ‘enflasyon tartışmaları’ baskısı

Altın fiyatları, salı günü 1.875 doların üzerini gördükten sonra Fed siyaset yapıcılarının yüksek enflasyona dair farklı yorumlarıyla gerilerken …

17.11.2021
Altında ‘enflasyon tartışmaları’ baskısı

Altın fiyatları, salı günü 1.875 doların üzerini gördükten sonra Fed siyaset yapıcılarının yüksek enflasyona dair farklı yorumlarıyla gerilerken analistler altının 1.880 dolar bariyerine takılmış olabileceği görüşünde.

Altın fiyatları, Fed siyaset yapıcılarının yükselen enflasyona nasıl yanıt verileceğine ait yorumları sonrasında geriledi. Gram altın, global altın fiyatlarındaki gerilemeye karşın Dolar/TL ’nin yüksek düzeylerde tutunmasıyla kayıplarını sınırladı.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise altının kısa vadede 1.880 dolar direncine takıldığını ve doların güçlenmesiyle altının ritmini yakalyamadığını söyledi. Moya, “Altının üst istikametli trendi devam ediyor ama son ralliden geri çekilmeyle altın fiyatlarını 1.825 dolar düzeyinde görebiliriz” dedi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, salı günü yaptığı açıklamada ABD Merkez Bankası Fed’in fiyat baskısından kaynaklı risklere karşı daha agresif olması gerektiğini söyledi.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari ise sorun yaratsa dahi Fed’in yükselen enflasyona çok reaksiyon vermemesi gerektiğini zira bunun süreksiz olduğunu belirtmişti. San Francisco Fed Lideri Mary Daly de net olmayan bir para siyasetinin riskli olacağını lisana getirmişti.

Altın yatırımcıları, bugün açıklanacak Avrupa enflasyon verisini de yakından takip edecekler. Euro Bölgesi enflasyonu Eylül ayında yüzde 3,4 olarak gerçekleşirken Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ekim’de yüzde 4,1’e ulaşacağı istikametinde.

Ons altın fiyatı

Ons altın yeni haftaya düşüşle 1.857 dolar civarında başladıktan sonra salı günü 1.875 doların üzerine tırmanmıştı. Sonrasında Fed siyaset yapıcılarının yorumlarıyla süratli bir gerileme kaydeden kıymetli metal, çarşamba günü Avrupa enflasyon verisi öncesinde 1.855 dolar civarında süreç görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’nin cuma günü 10 düzeyine ulaşması ve global altın fiyatlarındaki yükselişle bir arada 600 TL’nin üzerini görmüştü. Gram altın, global altın fiyatlarındaki gerilemeye karşın dolar/TL’nin yüksek düzeylerde seyretmesiyle 620 TL civarında bulunuyor.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.