Türk lirasında baskı devam ediyor

Dolar/TL, perşembe günü yüzde 4’e yakın günlük düşüş kaydettikten sonra bu sabah Asya süreçlerinde 10,4471 ile rekor tazeledi. Türk lirasının …

17.11.2021
Türk lirasında baskı devam ediyor

Dolar/TL, perşembe günü yüzde 4’e yakın günlük düşüş kaydettikten sonra bu sabah Asya süreçlerinde 10,4471 ile rekor tazeledi. Türk lirasının dolar karşısındaki bedel kaybı yedinci güne ulaştı.

Perşembe günü açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı öncesi lirada yeni rekor düşük düzeyler görülmeye devam ediyor. Perşembe günü bir orta yüzde 4’e yakın günlük yükseliş yakalayan Dolar/TL bu sabah da Asya süreçlerinde 10,4471 ile rekor düzeye ulaştı ve yükselişini yedinci güne taşıdı.

Saat 07:33 prestijiyle öbür değerli gelişen para ünitelerinin birçoklarında dolara karşı ölçülü satışlar görülürken lira yüzde 1 kayıpla olumsuz ayrışmaya devam ediyor.

Perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası toplantısından daha fazla faiz indirimi adımı beklentisi liradaki baskıyı artırırken ABD’de beklenenden uygun gelen perakende satışlar verisi ve Fed üyesi James Bullard’dan daha süratli tapering daveti doları global çapta güçlendiriyor.

Türk lirası dolara karşı yılbaşından beri neredeyse yüzde 29 bedel kaybetmiş durumda. Liraya en yakın olan Arjantin pezosunun yıllık kaybı ise yüzde 16 düzeyinde.

Piyasaların beklentisi 100 baz puanlık indirim

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin faiz anketi sonuçlandı. Ankete katılan 21 kurumun medyan beklentisi TCMB’nin Kasım toplantısında 100 baz puan indirimle faizini yüzde 15 seviyesine getireceği tarafında.

Ankete nazaran, yıl sonunda siyaset faizinin bulunacağı düzeye dair beklenti de yüzde 15 düzeyinde oluştu.

TCMB, geçen ay beklentilerin üzerinde indirim yaparak siyaset faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya çekmiş, açıklamasında “yıl sonuna kadar hudutlu bir alan kaldığını” tabir etmişti. Kararın akabinde dolar/TL 9.48 ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyini görmüştü.

Fed siyaset yapıcılarının enflasyon tartışması

St. Louis Fed Lideri James Bullard, salı günü yaptığı açıklamada ABD Merkez Bankası Fed’in fiyat baskısından kaynaklı risklere karşı daha agresif olması gerektiğini söyledi.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari ise sorun yaratsa dahi Fed’in yükselen enflasyona çok reaksiyon vermemesi gerektiğini zira bunun süreksiz olduğunu belirtmişti. San Francisco Fed Lideri Mary Daly de net olmayan bir para siyasetinin riskli olacağını lisana getirmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.