ABD’li bankadan hisse geri alım öngörüsü

Türkiye’de son olarak BBVA’nın Garanti Bankası için yaptığı pay geri alım teklifi, yurtiçinde pay geri alım furyasının devamına işaret ederken …

17.11.2021
ABD’li bankadan hisse geri alım öngörüsü

Türkiye’de son olarak BBVA’nın Garanti Bankası için yaptığı pay geri alım teklifi, yurtiçinde pay geri alım furyasının devamına işaret ederken yurt dışında da bu furyanın hızlanacağı beklentileri lisana getirilmeye başladı. ABD’li banka Goldman…

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın stratejistlerine nazaran 2022’de Amerikan pay senetlerinin değerli ölçüde müşterileri şirketlerin şahsen kendileri olacak.

Ortalarında David Kostin’in de bulunduğu stratejistler yayımladıkları notta “2022’de ABD pay senetlerine yönelik kıymetli ölçüde talebi ABD şirketlerinin göstermesini bekliyoruz. Pay geri alımlarına yönelik vergi yürürlüğe girse bile bunun kurumsal pay talebine sonlu tesiri olacağını öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Goldman stratejistleri 2022’de şirketlerin net pay talebini 360 milyar dolar olarak öngörürken hanehalklarının net pay talebini 200 milyar dolar olarak kestirim ettiler.

Açıklanan pay geri alım programlarının büyüklüğü halihazırda 2021’de de rekora yakın düzeyde seyrediyor.

Apple üzere teknoloji devlerinin pay geri alım programlarının da tesiriyle bu yıl ABD’li şirketler 1,06 trilyon dolarlık geri alım planı açıkladı.

Bu sayı 2020’deki geri alımların neredeyse üç katı büyüklükte. Rekor pay geri alım planı büyüklüğü ise 1,11 trilyon dolar ile 2018’de kırılmıştı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.