Yellen 15 Aralık’tan sonrası için uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kanun yapıcılara, yasal borç tavanını 15 Aralık’a kadar yükseltemezlerse, ABD hükümetini temerrüde düşme riski …

17.11.2021
Yellen 15 Aralık’tan sonrası için uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kanun yapıcılara, yasal borç tavanını 15 Aralık’a kadar yükseltemezlerse, ABD hükümetini temerrüde düşme riski ile karşı karşıya bırakacaklarını söyledi.

Yellen, Salı günü Kongre başkanlarına yazdığı mektupta, “Hazine’nin ABD hükümetini 15 Aralık’a kadar fonlayabileceği konusunda yüksek derecede inancım var. Lakin bu tarihten sonra, Hazine’nin ABD hükümetinin faaliyetlerini finanse etmeye devam edebilmesi için kaynaklarının yetersiz kalabileceği senaryolar var” dedi.

Yellen mektubunda, yeni son tarihin Lider Joe Biden tarafından Pazartesi günü imzalanıp maddeleşen 550 milyar dolarlık altyapı harcamalarından doğan ödeme yükümlülükleri ile irtibatlı olduğunu kaydetti. Bu yasaya nazaran, Hazine’nin, Otoyol İnanç Fonu’na, bu fonun yürürlüğe girme tarihi olan 15 Aralık’tan sonraki bir aylık devirde 118 milyar dolar transfer etmesini gerekiyor.

ABD Hazine Bakanlığı, geçen aydan beri nakit paranın tükenmesinden kaçınmaya yardımcı olması için harika önlemler olarak isimlendirilen imkanı kullanıyor. Bakanlık bu ayın başında yaptığı açıklamada, bu önlemler uyarınca elinde bulunan 369 milyar dolar civarındaki kaynağın 182 milyar dolarını kullandığını duyurdu.

Kanun yapıcılar geçen ay, federal hükümet kuruluşlarının sistemli yıllık fonlamasına yönelik öteki bir son tarih olan 3 Aralık ile örtüşmesi için kâfi vakit sağlamak gayesiyle, borç limitini kısa müddetliğine artırmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.