Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü vermesini “büyük zafer” olarak yorumladı: 30 yıldır bu anı bekledik

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Avrupa Birliği Önderler Doruğu’nun dün Brüksel’de gerçekleşen tepesinde ülkesine “aday ülke” statü …

24.06.2022
Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü vermesini “büyük zafer” olarak yorumladı: 30 yıldır bu anı bekledik

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Avrupa Birliği Önderler Doruğu’nun dün Brüksel’de gerçekleşen tepesinde ülkesine “aday ülke” statü verilmesini tarihi bir zafer olarak yorumladı. Zelenski, Rusya’nın ülkesine hücumlarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını işaret ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği ortasındaki bağlantılarda eşsiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. 120 gün, 30 yıl bekledik” halinde konuştu.

Avrupa Birliği ülkeleri önderlerinin dün Brüksel’de gerçekleştirdiği dorukta, adaylık için edilen talebi bulunan Ukrayna ve Moldova’ya “Aday ülke” statüsü verilmesi kararlaştırıldı. Ukrayna tarafından sevinçle karşılanan karar sırasında Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski de oturuma internet üzerinden temas ile katıldı.

“ATILABİLECEK DEĞERLİ ÖLÇÜDE ADIM”

AB ülkesi başkanlarına kararla ilgili hislerini anlatan Zelenski, “Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en değerli kararlardan biri fakat bu karar yalnızca Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa’yı güçlendirmeye yönelik şu anda özgürlüğümüzü ve birliğimizi muhafaza yeteneğimizi sınayan Rus hücumları bağlamında atılabilecek kıymetli ölçüde adımdır. Doruktaki tüm Avrupa başkanlarına teşekkür ederiz. Ellerinde silahlarıyla Ukrayna’yı savunan kahramanlarımıza, Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler. Avrupa’nın yeni tarihini mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz” dedi.

“120 GÜN, 30 YIL BEKLEDİK”

Zelenski bu kararın akabinde toplumsal medya hesaplarından iletiler yayınlamaya devam etti. Twitter hesabından öteki bir paylaşım yapan Zelenski, “Avrupa önderlerinin Ukrayna’ya aday ülke statüsü verme kararını takdir ediyorum. Charles Michel (Avrupa Devlet ve Hükûmet Liderleri Kurulu Başkanı), Ursula von der Leyen (Avrupa Komitesi Başkanı) ve Avrupa önderlerine teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı. Geç skent aydın haberleritlerde bir öteki toplumsal internet hesabı üzerinden kısa bir imajlı ileti daha paylaşan Zelenski, Rusya’nın ülkesine ataklarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını işaret ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği ortasındaki münasebetlerde eşsiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik” formunda konuştu.

Ukrayna,Avrupa,Karar,Ülke,Zelenski ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.