BM: 2020’de 280 milyondan fazla kişi uyuşturucu kullandı

Birleşmiş Milletler Milletlerarası Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi (UNODC) Lideri Ghada Fathi Waly, 2020’de dünya genelinde 280 milyondan fazla …

24.06.2022
BM: 2020’de 280 milyondan fazla kişi uyuşturucu kullandı

Birleşmiş Milletler Milletlerarası Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi (UNODC) Lideri Ghada Fathi Waly, 2020’de dünya genelinde 280 milyondan fazla kişinin uyuşturucu kullandığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Memleketler arası Uyuşturucu ve Hata Ofisi (UNODC) Lideri Ghada Fathi Waly, 2020’de dünya genelinde 280 milyondan fazla kişinin uyuşturucu kullandığını bildirdi.

Waly, 26 Haziran Memleketler arası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Uğraş Günü münasebetiyle yayımladığı iletide, Kovid-19 salgını ve Ukrayna, Afganistan ve Afrika’daki istikrarsızlık üzere nedenlerle uyuşturucu kullanan ve tedaviye muhtaçlık işiten bireylerin gerekli dayanağa erişiminde önemli meseleler yaşadığına dikkati çekti.

Birçok açıdan güç bir periyottan geçildiğini belirten Waly, bu sıkıntı süreçte uyuşturucu ticaretinin de arttığını belirtti.

Waly, dünya genelinde sentetik uyuşturucu çeşidinde artış gözlemlendiğine, bunu emniyet güçlerinin ele geçirdiği hususlardan tespit ettiklerine dikkati çekerek, bilhassa Kuzey Amerika’da opioid tipi sentetik uyuşturucunun her geçen gün daha fazla can aldığını, bir öteki opioid tipi olan tramadol isimli unsurun ise Afrika ve Orta Doğu’da insanları tehlikeye atmaya devam ettiğini vurguladı.

Tedavi için ulaşılması en güç şahıslara yardım götürülmesinin ehemmiyetine işaret eden Waly, bilhassa mülteci kamplarında kalan ya da insani yardım tertiplerinde hayatını sürdüren yahut ayrımcılık ya da damgalanma korkusu yaşayan bireylere ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Kadınlar, tedaviye ulaşımda önemli pürüzlerle karşı karşıya

Waly, kriz ve çatışma ortamlarında en çok bayanların etkilendiğini, uyuşturucu kullanımı nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar yaşayan bayanların tedavi imkanlarına ulaşmakta önemli pürüzlerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Dünyanın birtakım bölgelerinde, tedavi gören hastalar ortasında bayanların oranı yüzde 10’un altında.” tabirini kullandı.

UNODC’nin dünyanın her yerinde şartlar ne olursa olsun uyuşturucu kullanımı nedeniyle tedaviye gereksinim işiten insanlara yardım götürmekte kararlı oluğunu vurgulayan Waly, şunları kaydetti:

“2020’de dünya genelinde 280 milyondan fazla kişi uyuşturucu kullandı.”

UNODC tarafından her yıl nizamlı olarak yayımlanan uyuşturucu raporu 27 Haziran’da kamuoyuyla paylaşılacak.

kent aydın haberleri / Aşkın Kıyağan – Sıhhat

Uyuşturucu,Tedavi,Dünya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.