Yunanistan’dan geri adım: Sondaj çalışmaları askıya alınıyor

Yunan basını, Total Energies, Exxon Taşınabilir ve Hellenic Petroleum ortak teşebbüsü Girit etrafındaki sismik araştırmaları ve sondaj …

13.01.2022
Yunanistan’dan geri adım: Sondaj çalışmaları askıya alınıyor

Yunan basını, Total Energies, Exxon Taşınabilir ve Hellenic Petroleum ortak teşebbüsü Girit etrafındaki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarının askıya alındığını yazdı.Total Energies’in Helenik Hidrokarbon Kaynakları İşletmesine gönderdiği yıllık plana gö…

Yunan basını, Total Energies, Exxon Taşınabilir ve Hellenic Petroleum ortak teşebbüsü Girit etrafındaki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarının askıya alındığını yazdı.

Total Energies’in Helenik Hidrokarbon Kaynakları İşletmesine gönderdiği yıllık plana nazaran, ocak-şubat aylarında bölgede sismik araştırma öngörülmediği belirtildi.

Gelişmelerin zamanlamasına dikkati çekilerek, ABD’nin, Doğu Akdeniz Boru Çizgisine (EastMed) verdiği dayanağı geri çektiği hatırlatıldı.

Yunan basınının son günlerde hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, ABD’nin, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Sınırına ait çekincelerini gayriresmi bir yazı ile (non paper) Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY) ilettiği bildirilmişti. ABD’nin lisana getirdiği çekinceler ortasında projenin ekonomik açıdan sürdürülebilir olmaması ve çevresel hassasiyetlere uzak olması gösterilmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.