Yılbaşında Yüksek Kalorili Yiyeceklerin Tehlikesi

30.12.2020
Yılbaşında Yüksek Kalorili Yiyeceklerin Tehlikesi

Sağlıklı yaşam hakkında dikkat edilmesi gerekilen zamanlardan olan yılbaşı akşamı, yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesi ile sağlık açısından tehlike oluşturabilmekte. Konuyla ilgili tavsiyeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm yılın yükünü geride bırakmak ve yepyeni bir yıla başlamak, yeni umutlar, yeni hayaller eşliğinde mutlu bir gece geçirmek herkesin ortak planı. Sevilen insanlarla birlikte eğlenmek, oyunlar oynamak, yeni yıla dair beraber dileklerde bulunmak yılda bir kere de olsa aile boyu ortak bir aktivitede buluşmayı sağlamakta. Tabi bir de harika yiyecekler ve içecekler var. Yılbaşı gecesinin vazgeçilmesi kabul edilen yemekler, çerezler, içecekler ve dahası tatlılar…

Yılbaşı Akşamı Yüksek Kalorili Yiyeceklerden Kaçınılmalı

Yılbaşı akşamı yüksek kalorili yiyecekler tüketmek özellikle hareketsiz geçen kış günlerinde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Normalde tüketilmeyen yiyecekler ve içecekler o gece fazlaca tüketilerek vücutta kalori birikmesine neden olmaktadır. Bu normal bünyeye sahip kişiler için geçici stres oluştursa da fazla kilolu veya obez kişiler için önceden oluşmuş ateroskleroz, tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkların vücudu rahatsız etmesine neden olmaktadır.

Yüksek kalorili yiyecekler kardiyovasküler hastalıklar açısından tehlikelidir.

Yılbaşında Yüksek Kalorili Yiyeceklerin Tehlikesi 1

Yılbaşı sofrasında yer alan lezzetlerin hepsini tüketmek cezbedici olsa da alınan fazla kaloriler vücutta birikerek tatilin sonunda alınmış birkaç kilo olarak kalıcı olabilir. Bu yüzden yiyecek ve içecekleri ölçülü tüketmeli hatta daha sağlıklı ve daha az kalorili besinlere sofralarda yer vermeliyiz. Peki, sağlıklı ve az kalorili olan yiyecek ve içecekler hangileri?

Yılbaşı Akşamı İçin Sağlıklı Yemek Önerileri

  • Yağsız Patlamış Mısır

Yerken ne kadar yediğimizi bile fark etmediğimiz ama içerdiği yağ ve tuz ile yediğimize pişman olduğumuz patlamış mısırdan elbette yılbaşında da vazgeçmeyeceğiz. Sadece daha sağlıklı ve yağsız halini yapacağız.  Yağsız mısır patlatmak için teflon veya seramik kaplı bir tencere tercih edilmelidir. Çelik tabanlı tencereler maalesef kötü sonuçlar doğurmaktadır. Yüksek ateşte mısırlar patlayana kadar kapağını kapalı tutarak yağsız patlamış mısır yapabilirsiniz.

  • Cipsinizi Kendiniz Yapın

Oldukça lezzetli ama fazla yağı ve kalorisiyle evde cips yapma fikri çok cazip gelecek. Patates kızartması yapmaya benziyor olsa da fırınlanmış patates cipsi hazırlamak daha kuru ve baharatlı bir lezzet sunmakta.

Patatesleri hazırlarken ince ince kesip biraz suda beklettikten sonra az zeytinyağı, tuz ve sevdiğimiz baharatları ekleyerek harmanlayalım. Ardından dilimleri fırın tepsisine dizelim. (Yağlı kağıt kullanmak faydalı olabilir.) Fırında kontrol ederek 200-220 derecede pişirelim. Çıtırlığına ve görünüşüne güvendiğiniz anda cipslerinizi fırından alabilirsiniz.

  • Meyve Tabağı Hazırlamak

Sevilen kış meyvelerinden oluşan bir meyve tabağı, yalnızca sağlıklı değil aynı zamanda enerji vericidir. Ayrıca meyvelerin yapısı gereği doyurucu özelliği de vardır. Yemekten sonra çerez tabaklarına el atmaktansa, kış meyvelerinin yer aldığı meyve servisi tüketmek hazmı rahatlatmakla beraber, gecenin ilerleyen saatlerinde uyku problemi yaşanmasına karşı koruyucudur.

Kalorili içecekler obezite riski oluşturmaktadır.

Yılbaşında Yüksek Kalorili Yiyeceklerin Tehlikesi 2

  • Çiğ Kuruyemişler

Çıtır ve tuzlu tat arayanlar için pek ilgi çekici olmasa da kuruyemişleri çiğ olarak tüketmek daha besleyici bir öneri. Tuz özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığı açısından tehlikeli maddelerden birisidir. Ancak kuruyemişler içerisinde yer alan yüksek enerji depolarıyla aynı zamanda da diyabet hastalığı olanlar için tehlike oluşturmaktadır. Özellikle gün kurusu meyveler yüksek karbonhidrat depolarıyla anlık kan şekeri değişimlerine neden olmaktadır. Dolayısıyla kuruyemişi mümkünse çiğ tüketin. Fakat sınırı bilmekte yarar var.

  • İçeceklere Güvenmeyin

Yılbaşı gecesi tüketilen içki ve meşrubatlar doğrudan veya dolaylı olarak vücutta karaciğer üzerinde yük oluşturmaktadır. Ayrıca yapay maddeler ve koruyucuların da eklendiğini varsayarsak hazır içecekler nitekim zararlı besinlerin başını çekmekte. Bir bardak meşrubatta yaklaşık 80-100 kalori bulunmakta. Böyle bir gece de bardakların ardı ardına doldurulduğunu varsayarsak, kimin nerede durması gerektiğini bilmesinde fayda var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.