Yeni mahsul kuru incir raflarda yerini aldı

Ekonomi Haberleri İncirde dünyanın değerli ölçüde üretim alanlarının bulunduğu Aydın’da hasat periyodu sürerken yeni mahsul kuru incirler …

16.09.2022
Yeni mahsul kuru incir raflarda yerini aldı

Ekonomi Haberleri

İncirde dünyanın değerli ölçüde üretim alanlarının bulunduğu Aydın’da hasat periyodu sürerken yeni mahsul kuru incirler mağazalardaki raflarda yerini aldı. Ufresh Besin Mühendisi Selin Tok, “Anne sütünden sonra en yararlı besin olarak isimlendirilen kuru inciri, tadı hasebiyle tüketenler olduğu üzere tabip tavsiyesi ile de tüketenler var” dedi.

Aydın’ın ulusal meyvesi kuru incir hasadı devam ederken hasat edilip ayıklandıktan sonra aflatoksin testinden geçirilen incirler mağazalardaki raflarda yerini aldı. İncirin nazik ve tarladan sofraya ulaşıncaya kadar hayli dikkat isteyen bir meyve olduğunu belirten Ufresh Besin Mühendisi Selin Tok “Tarlada kısmında kuruyan incirleri her taraftan hava alabilen stantlarda tam kurumasını sağlayarak incirlerimizi boyutlandırmak için eleklerden geçiriyoruz. Değerli Ölçüde uzunluk ve en sağlıklı olan incirlerimizi ayırarak aflatoksin terslerinden geçiriyoruz. Akabinde soğuk hava depolarımızda koruma ederek gereksinim kadarı çıkartılıp hijyenik şartlarda paketleme yapıp raflarda tüketime sunuyoruz” dedi.

Bu yıl yeni mahsul incirlerin hem eser kalitesi hem de lezzet bakımından üst seviyede olduğunu ve bundan memnunluk duyduklarını kaydeden Ufresh Besin Mühendisi Selin Tok, gebelerden emzikli bayanlara, diyet yapanlarda ağır işlerde çalışanlara kadar herkesin inciri inançla tüketebileceğini söyledi.

“Kaliteli incir nasıl anlaşılır”

Kuru incir dut familyasına ilişkin besin pahaları son derece yüksek bir meyve olduğunu belirten Ufresh Besin Mühendisi Tok, “Faydaları saymakla bitmeyen kuru inciri alırken ve tüketirken birtakım ögelere dikkat edilmesi gerekiyor. Tarih boyunca insanoğlunun en çok tükettiği meyvelerden biri olmuştur. Kuruyemişçilerde gördüğümüz piyasalarda satılan kabukları beyaz tertemiz incirden uzak durulması gerekiyor. Kuru inciri beyaz ve tertemiz görünümünü peroksit ismi verilen kimyasal unsur sayesinde almaktadır. Bundan ötürü imgesi doğal olan incirleri satın almaya dikkat etmeliyiz.Bir öbür dikkat edilmesi gereken öge küftür. Kuru incirde, nemli ve sıcak ortamlarda üreyebilen, mantar sınıfına ilişkin olan bir mikroorganizma olan küf çabuk üreme konusunda yeteneklidir. Kuru incirin üstünde yahut içinde küfe rastlarsanız yahut küf olabileceğine şüphelendiğiniz lekeli eseri görürseniz bu eserin sağlıklı ortamlarda saklanılmadığı, su ve nem ile temas ettiğine işarettir. Küf gördüğünüz kuru incirleri satın almamalıyız ve tüketmemeliyiz” dedi.

Bu mevzuda Ufresh firması olarak toplumsal farkındalığı artırmayı hedeflediklerini de kaydeden Besin Mühendisi Selin Tok, “Ufresh olarak incirleri, besin sıhhatine uygun olarak hijyenik kaidelerde işleyip besin ile teması uygun unsurlar kullanılarak paketleyerek tüketime sunuyoruz. Besin güvenliği konusunda milletlerarası standartları karşılayarak ISO 22000 Besin Güvenliği İdare Sistemi sertifikası sahibi olarak her vakit sağlıklı besinler sunuyoruz” diye konuştu. – AYDIN

Kaynak: aydın haberleri / İktisat

Kuru İncir,Gıda,Küf,Tok,İncir,Gıda Mühendisi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.