KİPTAŞ Genel Müdürü’nden çarpıcı sosyal konut iddiası: Vatandaş 240 ayda toplamda 52 milyon lira ödeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2023-2028 periyodu için 5 yılda 500 bin …

17.09.2022
KİPTAŞ Genel Müdürü’nden çarpıcı sosyal konut iddiası: Vatandaş 240 ayda toplamda 52 milyon lira ödeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2023-2028 periyodu için 5 yılda 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut gayeli arsa, 50 bin iş yeri üretimi hedefleyen ‘Birinci Konutum, Birinci İş Yerim’ projesinin ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2023-2028 devri için 5 yılda 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut hedefli arsa, 50 bin iş yeri üretimi hedefleyen ‘Birinci Konutum, Birinci İş Yerim’ projesinin ayrıntılarını 13 Eylül’de açıklamıştı. Proje ile dar gelirli ailelerin konut sahibi olması hedeflenirken KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt çarpıcı bir tezde bulundu. “Konutlarda sabit taksit yok” diyen Kurt, “Son 6 aydaki artışa nazaran hesaplarsak; kontrat imza tarihindeki fiyatın yaklaşık 62 kat fazlası geri ödenecek. Yani 850 bin liralık konut için 240 ayda toplam 52.7 milyon lira ödenecek.” tabirlerini kullandı.

Kurt’un açıklamaları şöyle;

“Merkezi hükümet “Birinci Meskenim, Birinci İşyerim” projesini açıkladı. Birinci etap 250 bin konutu kapsıyor. Değerli bir hareket, konutu olmayanlar ve gençler için bugünkü şartlarda yararlı. Gerçekleştirilmesi sıkıntı lakin imkansız değil. Pekala söylenmeyen gerçekler ve yapılması gerekenler neler?”

“SABİT TAKSİT YOK”

“Konutlarda sabit taksit yok. Memur m kent aydın haberleri şlarındaki artışa nazaran vade farkı uygulanacak. Son 6 aydaki artışa nazaran hesaplarsak; kontrat imza tarihindeki fiyatın yaklaşık 62 kat fazlası geri ödenecek. Yani 850 bin liralık konut için 240 ayda toplam 52.7 milyon lira ödenecek.”

TAKSİT ARTIŞ PERİYOTLARINDA MİNİMUM FİYAT DE TIPKI ORANLARDA ARTIRILMALI”

“Konut fiyatlarının makul olması için taksit artış periyotlarında taban fiyat de tıpkı oranlarda artırılmalı. Şu anki taksitler minimum fiyatın %55’ine denk. Kontrat imzaladığında da o denli olmalı ki; bu da taban fiyatın 24 ay sonra yaklaşık 15.000 lira olması manasına geliyor.

Pakette sübvanse edilen inş kent aydın haberleri t maliyeti değil, arsa maliyeti. Burada inş kent aydın haberleri tların maliyeti satış fiyatına eklenmiyor. “Devletin yeriyle sübvanse ediyorsun” eleştirisi gelmesin diye bu formda açıklanmıyor. Herhalde bir bağlantı stratejisi uygulanıyor.”

“OLASI BİR AKSİLİKTE İNŞ kent aydın haberleri T BÖLÜMÜ KRİZLE KARŞI KARŞIYA KALIR”

“Projenin birinci etabı için 362 milyar liralık bir yatırımdan kelam ediliyor. Bu enflasyonist ortamda inş kent aydın haberleri t mühletince bu sayı 720 milyar lirayı bulur. Muhtemel bir aksilikte bu çapta bir kamu yatırımı sekteye uğrarsa, inş kent aydın haberleri t kesimi önemli bir krizle karşı karşıya kalır.”

“İSTANBUL’UN GEREKSİNİMİ RİSKLİ YAPILARIN YENİLENMESİDİR”

“İstanbul’da yeni ve askeri alanların imara açılması kente ek yük demek. Kanal güzergahının ortasındaki bir köye toplumsal konut yapıyoruz diyerek kanalı legal hale getirme gayreti var. Halbuki İstanbul’un muhtaçlığı; riskli yapıların yenilenmesidir. Emsal paket bunun için de uygulanmalı

Sonuç olarak inş kent aydın haberleri t maliyetlerindeki artış durdurulmazsa fazla konut üreterek barınma krizini çözemeyiz. Konut kira ve satış fiyatlarında kısa vadede düşüş beklemek hayalcilik olur. Kaynakların verimli kullanılması, problemlerin yanlışsız tespit edilmesi ve tahliller getirilmesi koşul.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.