Ücretsiz aile danışmanlığı uygulamasından 84 bin başvuru hizmet aldı

Güncel Haberler Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, fiyatsız Aile Danışmanlığı uygulamasıyla bugüne kadar Türkiye genelinde 84 bin …

Ücretsiz aile danışmanlığı uygulamasından 84 bin başvuru hizmet aldı

Güncel Haberler

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, fiyatsız Aile Danışmanlığı uygulamasıyla bugüne kadar Türkiye genelinde 84 bin edilen talepya hizmet sunduklarını bildirdi.

Bakan Yanık, akademisyenlerin iştirakiyle bir otelde düzenlenen “aile” temalı Akademi Buluşmaları’na katıldı.

Daha evvel bayan ve çocuk temasıyla düzenlenen Akademi Buluşmaları’nın üçüncüsünü bugün “aile kurumunun korunması ve güçlendirilmesi” ana başlığında gerçekleştirdiklerine işaret eden Yanık, daha evvelki buluşmalarda olduğu üzere bu toplantıda da verimli bir çalışmanın ortaya çıkacağına inandığını vurguladı.

Bakanlığın yaklaşık bir ay evvel Aile Tarihinden Evraklar kitabını yayımladığını anımsatan Yanık, kitapta Asurlar, Hititler devrinden kalma taş tabletlere yazılı evlilik kontratları, Bizans devri evlilik yüzükleri üzere Anadolu coğrafyasının tarihi dokusunu yansıtan birçok orjinal doküman ve malzemenin yer aldığını anlattı.

Bakan Yanık, kitapta ayrıyeten çocukların aşı sertifikaları, Hristiyan ailelerin vaftiz evrakları, Musevi ailelerin “ketuba” olarak isimlendirdiği nikah dokümanları, aile cüzdanlarının da bulunduğunu, bu kayıtlarla o devrin aile hayatına bir projeksiyon tutulduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Belgeler ortasında yalnızca aile kurma değil, toplumsal yardım ve toplumsal hizmetler manasında ilham verici kayıtlar da var. Örneğin, 1800’lü yıllarda Afyonkarahisar’da bir Türk aileye, Trabzon’da bir Ortodoks aileye, Trablusgarp’ta bir Musevi aileye, İstanbul’da bir Ermeni aileye ‘tev’em m kent aydın haberleri şı’ yani ikiz çocukları dünyaya gelen ailelere ikiz çocuk m kent aydın haberleri şı bağlanmış. Biz bu yardımı günümüzde hala devam ettiriyoruz. İsmi tev’em değil çoklu doğum yardımı olarak bugün hala bu yardım biçimi devam ediyor.”

“Aile, toplumsal hayatımızın en kritik kurumlarından birisi”

Bakan Yanık, aile kurumu tarihinin özünde insanlıkla yaşıt olduğunu belirterek, ailenin, toplum sıhhatini korumak ve toplum refahını yükseltmek açısından kıymetine dikkati çekti.

Ailenin fertlerine sunduğu kıymetler ve birliktelik hissinin bireyin hayat çabasında yol gösterici olması bakımından kıymetine değinen Yanık, “Hayatımızın ileride nasıl şekilleneceği de birinci etapta aile ocağında belirlenir. Toplum içerisinde sağlıklı bağlar kurmamızı sağlayan da yeniden burada öğrendiklerimiz, ailemizden aldığımız deneyimlerdir. Bu haliyle aile hem birinci toplumsal etrafımız hem de dünya ile tanıştığımız birinci duraktır. Aile kurumunda yaşanacak zafiyetin topluma ve haliyle bireye sirayet etmemesi mümkün değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal hizmet ve toplumsal yardım programlarıyla aileler, çocuklar, bayanlar, engelli vatandaşlar, yaşlılar, şehit yakını ve gaziler üzere toplumun her kısmının hayatına dokunduklarını lisana getiren Yanık, “Her ne kadar dünya büyük bir süratle değişiyor olsa da aile hala ehemmiyetini koruyan, toplumsal hayatımızın en kritik kurumlardan birisi. Bunun farkında olarak hizmetlerimizi yapılandırıyoruz ve aile odaklı modeller geliştiriyoruz.” diye konuştu.

“Sağlıklı alakaların geliştirildiği aileyi kast ediyoruz”

Bakan Yanık, burada kastedilenin sağlıklı alakaların geliştirildiği, bireye huzurlu ve inançlı bir ömür alanı sunan aile kurumu olduğunun altını çizerek, şöyle dedi:

“Bizim aile tarifimiz insanın içinde, inançta, memnun, huzurlu olduğu, şahsî ve toplumsal gelişimini sağlayabildiği bir ailedir. Sıhhatsiz aileler ise problemli toplumların doğmasına ve çözülmesi gereken birçok soruna neden olurlar. Münasebetiyle aile vurgusunu yaptığımızda tercih ve işaret ettiğimiz ailenin hiç unutulmamasını istirham ediyorum.

Bu nedenle bireylerin risk altında bulunduğu, şiddetin ve istismarın yaşandığı aileler bizim örneğini verdiğimiz tarifin içine girmez. Aksine, sağlıklı tahlil yolları ile bireylerin içinde bulundukları bu riskli ortamlardan uzaklaştırılmaları, kurtulmaları için gerekli çalışmaları yapmak da Bakanlığımızın sorumluluk alanında bulunuyor. “

“SHM’lerin sayısını yıl sonuna kadar 400’e ulaştırmayı hedefliyoruz”

Bakanlığın aile odakları hizmetleri hakkında bilgi veren Yanık, gözetici, önleyici, destekleyici ve geliştirici hizmetler ile rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin bir ortada sunulduğu Toplumsal Hizmet Merkezlerinin (SHM) sayısının Türkiye genelinde 391’e ulaştığını söyledi.

Bakan Yanık, SHM’lerin sayısının yıl sonuna kadar 400’e ulaştırılmasının hedeflendiğini vurgulayarak, Aile Eğitim Programı kapsamında da 2013’ten itibaren ülke genelinde 2,9 milyon vatandaşa eğitim sağlandığını kaydetti.

“84 bin edilen talepya fiyatsız aile danışmanlığı hizmeti sunduk”

Evliliğin sürdürülmesi, çocukların yetiştirilmesinde yaşanan olası meselelerin tahliline katkı sağlamak için “Aile Danışmanlığı” hizmetini de sunduklarını anımsatan Yanık, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu hizmetimizin kapsamı boşanma kanısında olan çiftlerin süreci sağlıklı yönetebilmelerine takviye olmayı da içeriyor. Bugüne kadar vilayet müdürlüklerimizde misyon yapan uzman işçimiz, psikolog, toplumsal çalışmacı ve PDR mezunu danışmanlarımızla ülkemiz genelinde 84 bin edilen talepya fiyatsız danışmanlık hizmeti sunduk.”

Bakan Yanık, dezavantajlı çocuklar için ailelere sağlanan “Sosyal Ekonomik Destek” (SED) hizmetine ait de “Bu dayanaktan 2002’de 11 bin 807 çocuğumuz faydalanırken 2022 yılı temmuz ayı prestijiyle ailesi yanında 147 bin 139 çocuğumuza takviye oluyoruz. Bu kapsamda 2022 yılı temmuz ayı prestijiyle yaklaşık 1 milyar 754 milyon lira SED ödemesi yaptık. Yalnızca çocuklar için ailelere yaptığımız toplumsal yardım ölçüsü.” dedi.

“Evde Bakım Yardımından 554 bin 578 kişi faydalanıyor”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik Meskende Bakım Yardımlarından da Temmuz 2022 prestijiyle 554 bin 578 kişinin faydalandığını ve bu periyotta aylık 3 bin 336 lira ödeme yapıldığını bildirdi.

Bu yardım kalemi için temmuzda toplam 1 milyar 850 milyon lira kaynak aktarıldığını belirten Yanık, “Bugüne kadar toplamda 78 milyar Türk lirasından fazla konutta bakım yardımı ödemesi gerçekleştirdik.” bilgisini paylaştı.

“Türkiye’nin toplumsal panoramasını ortaya çıkaracağımıza inanıyorum”

Bakan Derya Yanık, Türkiye Aile Yapısı Araştırması, Türkiye Ergen Profili Araştırması, Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması ve Türkiye Boşanma Nedenleri Araştırmaları üzere periyodik araştırmaların da yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Türkiye Aile Yapısı Araştırması’nın 2021 prestijiyle saha ve birinci tahlil kısmı bitti, şu anda ileri tahlil kısmını sürdürüyoruz. Ergen profili, üniversite gençliği profili, boşanma nedenleriyle ilgili araştırmalarımız ve bayana yönelik şiddetin sebepleriyle ilgili araştırmalarımız da devam ediyor.

2022 yılı sonu prestijiyle bu araştırmaların da tamamlanmasıyla çok değerli bir Türkiye’nin toplumsal panoramasını ortaya çıkaracağımıza inanıyorum. Buradan da hem hizmetlerimizin güncellenmesi, yenilenmesi hem de yeni hizmet başlıklarının ortaya çıkması yahut tahminen değiştirmemiz, düzeltmemiz gereken hizmet başlıklarının ortaya çıkarılması manasında çok kıymetli bir data seti elde edeceğimize inanıyorum.”

“Yıl sonu kıymetlendirme raporunu kamuoyuna bir kelam olarak değerlendiriyoruz”

Bakanlık siyasetleri ve karar alma süreçlerine sivil toplum, üniversiteler ve başka tüm toplumsal tarafların iştirakini çok önemsediklerini vurgulayan Yanık, bu kapsamda Sivil Toplumla İş Birliği ve Proje Daire Başkanlığının kurulduğunu, STK’ler, üniversiteler, memleketler arası kuruluşlar, özel bölüm ve ilgili tüm paydaşlarla istişare düzeneklerini geliştirmek, toplumsal siyasetleri pahalandırmak, projeler üretmek ve uygulamak emeliyle da Toplumsal Taraflarla İş Birliği Heyetinin oluşturulduğunu söyledi.

Ayrıca bayan, çocuk, göç ve insani yardım, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik f kent aydın haberleri liyetler yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle “Sivil Toplum Buluşmaları”nın düzenlendiğini, Bakanlığın birinci Sivil Toplum Vizyon Evrakı ve 2022-2023 Aksiyon Planı’nın yayımlandığını anımsatan Yanık, Akademi Buluşmaları’nın da çok taraflı, bütüncül bir bakış açısıyla, ortak akıl ve kararlılıkla yürütüleceğini aktardı.

Bakan Yanık, bu mevzudaki çalışmaların her yılın sonunda izleme ve kıymetlendirme raporuna dönüştürüleceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Hem sivil toplum hem akademi buluşmalarına yönelik yıl sonu kıymetlendirme raporunu çok önemsiyoruz. Bakanlık olarak bir manada bunu kamuoyuna bir kelam, t kent aydın haberleri hhüt olarak da kıymetlendiriyoruz. Bu, hem yıl içinde gerek akademiyle gerek sivil toplumla yaptığımız çalışmaların bir özetini temin etmek bakımından kıymetli hem de bir sonraki yıl bu çalışmaların ışığında ne yapacağımızın kamuoyuyla paylaşılmasına yönelik bir manada kelam vermiş, bunu deklare etmiş oluyoruz. Buradan yola çıkarak hem sivil toplumdan hem akademiden değerli geri bildirimler de alıyoruz.”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık’ın konuşmalarının akabinde toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: kent aydın haberleri / Burcu Çalık Göçümlü – Aktüel

Aile,Yanık,Yardım,Sosyal,Bakan,Türkiye,Çocuk,Toplum,Sivil Toplum,Hizmet,Akademi,Bakan Yanık,Hayat,Sosyal Hizmet,Belge,Değerlendirme,Sonu,İş,Söz,Hizmetler,Araştırmaları,Yönelik,Bakım,İtibarıyla,2022,Destek,Ortaya,Sağlıklı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.