Antalya haberi! Çapraz nakil Kırgızistanlı 2 aileyi Antalya’da birbirine bağladı

Sağlık Haberleri Çapraz nakil Kırgızistanlı 2 aileyi Antalya’da birbirine bağladı 3 aylık Elmar bebek ile 5 aylık Ademi Antalya’da …

16.09.2022
Antalya haberi! Çapraz nakil Kırgızistanlı 2 aileyi Antalya’da birbirine bağladı

Sağlık Haberleri

Çapraz nakil Kırgızistanlı 2 aileyi Antalya‘da birbirine bağladı

3 aylık Elmar bebek ile 5 aylık Ademi Antalya‘da geçirdikleri çapraz nakil sonucu sıhhatlerine kavuştu

ANTALYA Kırgızistan’da yaşayan 3 aylık Elmar bebek ile 5 aylık Ademi bebek karaciğer yetmezliği teşhisi ile geldikleri Antalya‘da geçirdikleri çapraz nakil sonucu sıhhatlerine kavuştu. Çapraz nakli gerçekleştiren Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, “Bebeklerimizin kan kümesi ahengi olmadı. Ahenk olmadı ancak her 2 ailenin ebeveynlerinin öteki çocuğa uygun olduğunu gördük. Bu durumdan ötürü çapraz nakil yapmaya karar verdik” dedi.

Kırgızistan’da yaşayan Elmar Argenov ile Ademi Ulanbekovna Omurzakova, karaciğer yetmezliği (siroz) teşhisi ile Rusya’da bulunan bir yardım fonu tarafından son deva olarak getirildikleri Antalya‘da anne ve babalarından yapılan çapraz nakille sıhhatlerine kavuştu. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde denetimleri yapılan bebeklerin, anne ve babaları ile uyumlu oldukları görüldü. Organ Nakli Merkezi Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ve grubunun gerçekleştirdiği başarılı ameliyat sonucunda Elmar bebeğe Ademi bebeğin babası Ulanbek Kurbanbaev (42), Ademi bebeğe ise Elmar bebeğin annesi Güliza Muratbekova karaciğerini bağışladı. Bebekler ve aileleri ameliyat sonrası sıhhatlerine kavuştu.

“Çapraz nakil yapmaya karar verdik”

Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu,”Hastalarımızın her ikisinin de doğuştan safra kanalları yoktu. Önce, erken devirde bu hastalara biraz vakit kazanmak için farklı bir ameliyat yapıyoruz fakat bu 2 hastaya da öncesinde rastgele bir ameliyat yapılmamış. İkisi de bize siroz olarak başvurdular. Yaptığımız analiz sonucu ikisinin de nakil olması gerektiğine karar verdik. Nakil hazırlıklarına başladık. Bu tıp hastalarda nakil için birinci adaylarımız her vakit en yakın akrabalardır. Bebeklerimizin kan kümesi ahengi olmadı. Ahenk olmadı lakin bir tesadüf denk geldi. Her 2 ailenin ebeveynlerinin başka çocuğa uygun olduğunu gördük. Bu durumdan ötürü çapraz nakil yapmaya karar verdik. Çapraz karaciğer naklimizi gerçekleştirdik. Her 2 bebeğimiz de çok güzel, taburculuk basamağına geldiler. Olağan beslenmelerine başladık. Vericilerimiz anne ve babalar burada. Onlarda pek uygun durumdalar. Onları da taburcu ettik” diye konuştu.

“Karaciğer nakli konusunda deneyimli bir merkeziz”

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nin karaciğer nakli konusunda deneyimli olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, “Bu haldeki bebeklerin karaciğer nakli teknik olarak daha güç ancak günümüzde artık muvaffakiyetle gerçekleştirebiliyoruz. Bu biçimdeki hastalarımızın ailelerine korkmamalarını tavsiye ediyoruz. Biz karaciğer nakli konusunda deneyimli bir merkeziz” biçiminde konuştu.

“Mükemmeldi”

Ameliyat sonrası memnunluğunu lisana getiren Ademi bebeğin babası Ulanbek Kurbanbaev, “Kendimi yeterli hissediyorum. Kısaca harikaydı demek istiyorum. İnanılmaz bir formda memnunum. Son talihimizdi, çocuğumuz kurtuldu” dedi.

“Çok mutluyum”

Elmar bebeğin annesi Güliza Muratbekova ise “İyi hissediyorum, her şey yolunda. Heyecanlıyım ve çok memnunum. Ameliyatlardan evvel çok güç vakitlerden geçtik. Ameliyatlardan sonra her şey yoluna girmeye başladı. 2 çocuğu da birebir anda kurtarmamıza çok memnun oldum” tabirlerini kullandı.

Bebeklerin Türkiye’de tedavi görmelerini sağlayan Rusya’da bulunan bir yardım fonunun yetkilisi Elena İvanovskaia da, “Biz her ülkeden gereksinimi olan hastalara yardımcı oluyoruz. Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Dağıstan’dan hastaları Türkiye’ye gönderiyoruz. İnternet üzerinden bağış alarak hastaların tedavisi için takviye oluyoruz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: aydın haberleri / Sıhhat

Bebek,Ameliyat,Antalya,Ademi,Karaciğer Nakli,Mutlu,Anne,Sağlık,Uyum ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Sağlık sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.