Yargıtay’dan müşterinin numarasını paylaşan mağazaya kötü haber! İşletmeciye hapis cezası verildi

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, alışveriş yapılan mağazada verilen telefon numarasının müşterinin isteği ve bilgisi dışında 3. bireylerle paylaşan …

30.04.2022
Yargıtay’dan müşterinin numarasını paylaşan mağazaya kötü haber! İşletmeciye hapis cezası verildi

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, alışveriş yapılan mağazada verilen telefon numarasının müşterinin isteği ve bilgisi dışında 3. bireylerle paylaşan sorumlunun dataları hukuka karşıt verme yahut ele geçirme cürmünü oluşturduğuna hükmetti. Mahkeme, sanık mağaza işletmecisini, dataları hukuka karşıt olarak verme yahut ele geçirme cürmünden mahpusa mahkum etti.

Alışveriş yaptığı mağazanın, telefon numarasını üçüncü bireye verdiğini öne süren tüketici, 2020 yılında 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kapısını çaldı. Mahkeme, sanık mağaza işletmecisini, bilgileri hukuka karşıt olarak verme yahut ele geçirme cürmünden mahpusa mahkum etti.

BİLGİLERİ HUKUKA MUHALİF VERME CÜRMÜNE HÜKMETTİ

Sanık avukatı kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda şöyle denildi: “Mağdur vatandaşın, sanığın işlettiği iş yerine giderek alışveriş yaptığı ve fiyatını daha sonra vereceği beyan etmesi üzerine şahidin sanıktan cep telefonu numarasını istediği ortadadır. Sanığın, ortalarında hasımlık bulunan katılanın aranmasını sağlamak için katılana ilişkin cep telefonu numarasını katılanın isteği ve bilgisi dışında şahide vermesi formunda sanığın, sübutu kabul edilen aksiyonunun Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 136/1. unsur ve fıkrasında düzenlenen dataları hukuka ters olarak verme yahut ele geçirme hatasını oluşturduğuna ait lokal mahkemenin kabul ve uygulamasında bir isabetsizlik görülmemiştir.”

aydın haberleri / İktisat

ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için İktisat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.