Varlıklarını TL’ye çeviren kurumlara vergi istisnası TBMM’de kabul edildi

Adap Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşüldü. 4 unsurluk teklif …

21.01.2022
Varlıklarını TL’ye çeviren kurumlara vergi istisnası TBMM’de kabul edildi

Adap Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşüldü. 4 unsurluk teklif, Genel Kurul’da kabul edilerek maddeleşti.2023 YILI SONUNA KADAR ENFLASYON DÜZELTMESİ YAPILMAYACAKCumhurbaşkan…

Yordam Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşüldü. 4 unsurluk teklif, Genel Kurul’da kabul edilerek maddeleşti.

2023 YILI SONUNA KADAR ENFLASYON DÜZELTMESİ YAPILMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasının akabinde yürürlüğe girecek olan kanuna nazaran; süreksiz vergi devirleri de dahil olmak üzere 2021 ve 2022 hesap devirleri ile 2023 hesap periyodu süreksiz vergi devirlerinde, Vergi Kanunu kapsamındaki enflasyon düzeltmesine ait kaidelerin oluşup oluşmadığına bakılmaksızın mali tablolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulmayacak.

Enflasyon düzeltmesi yapılmayacağı belirtilen devirler, “enflasyon düzeltmesi kurallarının gerçekleşmediği dönem” olarak pahalandırılacak. 31 Aralık 2023 tarihli mali tablolar ise enflasyon düzeltmesi kurallarının oluşup oluşmadığına bakılmaksızın enflasyon düzeltmesine tabi tutulacak.

Ayrıyeten, bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve iştirak fonu büyüklüğü içerisinde Türk lirasının hissesinin artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi emeliyle yabancı paralarını Türk lirasına çeviren kurumlar vergisi mükellefleri, dönüşüm esnasında oluşan kur farkı yararları da dahil olmak üzere, açılan vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarından elde edecekleri faiz ve kar hisseleri için vergi ödemeyecek.

KUR FARKI VERGİDEN MUAF TUTULACAK

Şirketlerin döviz tevdiat ve katılma hesaplarında bulunan yabancı paralarını dördüncü süreksiz vergi periyoduna ait beyannamenin verilme tarihine kadar Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlıkları en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda, devir sonu değerlemesinden kaynaklanan kur farkı karlarının son 3 aya isabet eden kısmı vergiden muaf olacak.

Yabancı para cinsinden varlıkların Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşan kur farkı karları ile vade sonunda elde edilen faiz ve kar hisseleri vergilendirilmeyecek.

Bu kapsamda bir süreksiz vergi periyodundan sonra Türk lirasına dönüşümün gerçekleşmesi durumunda, periyot sonu ile Türk lirasına çevrildiği tarih aralığına isabet eden kur farkı çıkarları da vergiden muaf olacak.

Şirketlerin altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı, belirtilen minimum mühletler dahilinde değerlendirmeleri durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşan kurum yararı ile periyot sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere, bu kapsamda açılan hesaplardan vade sonunda elde edilen faiz ve kar hisseleri ile öteki çıkarlar da vergilendirilmeyecek.

Gerek yabancı paraların gerekse altın hesaplarının Türk lirasına dönüşme esnasında yabancı paraların yahut altın hesaplarının değerlenmesinden bir ziyan oluşması halinde bu ziyan, kurum karının tespitinde dikkate alınacak.

Bu istisnalar, yararları bilanço aslına nazaran tespit edilen gelir vergisi mükellefleri için de geçerli olacak. Bu kapsamda açılan hesaplardan vadesinden evvel çekim yapılması durumunda, istisna edilen meblağlar nedeniyle vaktinde tahakkuk ettirilmeyen vergiler, ceza ve gecikme faizi uygulanarak tahsil edilecek.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.