İran Cumhurbaşkanı Reisi, Kremlin’de namaz kıldı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bu hafta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’daydı. Reisi, Putin ile görüştükten …

21.01.2022
İran Cumhurbaşkanı Reisi, Kremlin’de namaz kıldı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bu hafta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’daydı. Reisi, Putin ile görüştükten sonra Kremlin’de akşam namazı kıldı. İran Tasnim Haber Ajansı tarafından Telegram’da yayınlanan fotoğrafta Reisi’…

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bu hafta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’daydı. Reisi, Putin ile görüştükten sonra Kremlin’de akşam namazı kıldı. İran Tasnim Haber Ajansı tarafından Telegram’da yayınlanan fotoğrafta Reisi’nin Kremlin’in Ekaterinsky salonunda yere bir seccade serdiği ve üzerinde durduğu görülüyor.

Öte yandan Reisi ve Putin görüşmesinde, ABD yaptırımları, Rusya ve İran ortasındaki ikili bağlar ve yaygın olarak İran nükleer mutabakatı olarak bilinen Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı üzere bir dizi değerli jeopolitik mevzu konuşuldu. Görüşmede Reisi, İran’ın Rusya ile “istikrarlı ve kapsamlı” alakalara sahip olmak istediğini söyledi ve iki ülke ortasındaki Suriye’deki işbirliğinin altını çizdi.

Bu ortada Putin, Afganistan’daki mevcut durumla ilgili kaygılarını lisana getirdi ve Tahran’ın bu bahisteki tavrı hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini söyledi.

Reisi’nin Moskova ziyareti, Ağustos 2021’de cumhurbaşkanı olmasından bu yana Moskova’ya yaptığı birinci seyahat olma özelliği taşıyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.