Türkiye ve Katar Kabil Havalimanı için anlaştı

‘ın Kabil Havalanı’nın güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ve Katar’ın anlaştığı açıklandı. Reuters haber ajansının Türk diplomatlara …

21.01.2022
Türkiye ve Katar Kabil Havalimanı için anlaştı

‘ın Kabil Havalanı’nın güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ve Katar’ın anlaştığı açıklandı. Reuters haber ajansının Türk diplomatlara dayandırdığı haberinde Ankara ve Doha’nın havkent aydın haberlerilanının korunması için bir güvenlik çerçevesi üzerinde anlaştığı fak…

‘ın Kabil Havalanı’nın güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ve Katar’ın anlaştığı açıklandı. Reuters haber ajansının Türk diplomatlara dayandırdığı haberinde Ankara ve Doha’nın havkent aydın haberlerilanının korunması için bir güvenlik çerçevesi üzerinde anlaştığı ancak projenin finansmanı üzere başka mevzularda müzakerelerin devam ettiği belirtildi.

Bu mutabakatın uygulanabilmesi için Taliban Hükümeti ile görüşmelerin sürdüğü de belirtilirken, Katar devlet haber ajansı, iki ülke heyetlerinin bu hafta iki gün “yoğun müzakereler” düzenlediğini, Taliban Hükümeti’nin ise iki ülke ile görüşmeleri “tamamlamak” için önümüzdeki hafta Doha’da olacağını açıkladı.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir Türk diplomat, sürecin “yapıcı” formda devam ettiğini belirterek, havkent aydın haberlerilanının dışında Taliban’ın, içindeyse işletici ülkenin güvenliği sağlamakla yükümlü olacağını söz etti. Diplomatlar ayrıyeten Türk ve Katarlı yetkililerden oluşan bir heyetin bu hafta Kabil’de mevzuyla ilgili görüşmelerde bulunduğunu da ekledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.