Vali Bilmez: “Türkiye’de ele geçirilen eroinin üçte biri Van’da ele geçirildi”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı 2021 yılı değerlendirmesinde narkotik cürümlerde bin 520 olayın …

01.01.2022
Vali Bilmez: “Türkiye’de ele geçirilen eroinin üçte biri Van’da ele geçirildi”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı 2021 yılı değerlendirmesinde narkotik cürümlerde bin 520 olayın yaşandığını belirterek, “Bin 924 kuşkulu yakalandı ve 369 kuşkulu tutuklandı.

VAN (rehberaydin.com) – Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı 2021 yılı değerlendirmesinde narkotik cürümlerde bin 520 olayın yaşandığını belirterek, “Bin 924 kuşkulu yakalandı ve 369 kuşkulu tutuklandı. 7 ton 369 kilo eroin yakalandı. Bu son yılların en yüksek sayısıdır. Türkiye’de ele geçirilen eroinin üçte biri Van’da ele geçirildi” dedi.

Van Vilayet Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez’in başkanlığında 2021 yılının asayiş ve güvenlik kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bir yılda Van’da aktarılan habere nazaran meydana gelen durumlar, polis ve jandarma gruplarınca yapılan başarılı operasyonlarla kentin daha huzurlu olması için yapılan çalışmalar ve kamu kurumlarının yatırım ve fkent aydın haberleriliyetleri konusunda bilgi verildi. Toplantıya Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez’in bununla birlikte ayrıyeten Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Vilayet Emniyet Müdürü Atanur Aydın ve emniyet ile jandarma işçileri katıldı.

“PKK’ya yönelik 3 bin 434 operasyon düzenlendi”

Toplantıda konuşan Vali Bilmez, bir evvelki yıla oranla kentte afet olayları konusunda daha düzgün bir yıl geçirdiklerini belirtti. 2021 yılında terör örgütü PKK’ya yönelik 3 bin 434 operasyon düzenlendiğini, 12 teröristin ise etkisiz hale getirildiğini söz eden Vali Bilmez, “Operasyonlarda 12 terörist de sağ alarak yakalandı. Ailelerinin yardımıyla ikna çalışmaları kapsamında bu sene 26 terör örgütüne mensup kişi teslim oldu. Bir evvelki yıl bu sayı 40’tı. Terör örgütüne yardım yataklık yapan ya da bağlantısı bulunan 677 kişi hakkında süreç yapıldı ve 211 kişi tutuklandı. Bir evvelki yıla oranla yüzde 37 artış var. FETÖ yönelik bu sene 263 operasyon düzenlendi ve 263 kişi hakkında süreç yapıldı” diye konuştu.

“7 ton 369 kilo eroin yakalandı”

Van’da narkotik kabahatlerle gayret çalışmalarına konusunda bilgi veren Bilmez, “Narkotik kabahatlerde bin 520 olay yaşandı. Bir evvelki yıla nazaran yüzde 14 artış var. 1924 kuşkulu yakalandı. 369 kuşkulu tutuklandı. 7 ton 369 kilo eroin yakalandı. Bu, son yılların en yüksek sayısıdır. Türkiye’de ele geçirilen eroinin üçte biri Van’da ele geçirildi. 488 kilo sentetik uyuşturucu, 805 kilo esrar, 91 kilo afyon sakızı, birinci sefer 7 kilo skung, 317 adet ectasy, 876 bin 553 adet sentetik ecza, 1700 kök hint keneviri ve 583 bin 764 kaçak sigara ele geçirildi” formunda konuştu.

Bu yıl ölümlü trafik kaza sayısının bir evvelki yıla oranla artış gösterdiğini lisana getiren Bilmez, “Ölümlü trafik kazalarımızın birçok göçmen kaçakçılığı yapan araçların karıştığı kazalardır. Vefat sayımız bu sene 25, geçen sene 10’du. Yaralı sayımız bir evvelki yıla yakındır” dedi.

“120 binin üzerinde göçmenin hudut geçişini engelledik”

Sistemsiz göçle çaba çalışmalarında değerli muvaffakiyetler elde edildiğini tabir eden Bilmez, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Göçmen kaçakçılığında tüm dünyanın gözü Van’daydı. Göçle ilgili bu sene bin 394 olay yaşandı. Bu yıl yakalanan bin 962 organizatörün 685’i tutuklandı. Bir evvelki yıla nazaran yüz yüz artış var. Göçmenlerin saklandığı 163 şok konutu yıktırdık. Göçmen kaçakçılığında kullanılan 955 araç ve 8 tekneye el konuldu. Sonda alınan tedbirlerle geçişleri azalttık. Mülteci̇ Göçmen Şahıslar kaçakçılığıyla ilgili yalnızca bizim asayiş ünitelerimiz değil; emniyet, jandarmanın tüm üniteleri, rehberaydin.com ve Srehberaydin.com’lardan tutun bütün üniteler organize bir formda çaba etti. 120 binin üzerinde göçmenin hudut geçişini engelledik. 15 bin civarında göçmeni de içeride yakaladık ve haklarında süreç yaptık.”

Son iki yıllık korona virüs datalarını de aktaran Bilmez, 704 bin 659 PCR testi yapıldığını, 76 bin 215 hadisenin olduğunu, bunlardan 5 bin 276 kişi hastanede yattığını, 2 bin 322 kişinin de ağır bakımda yattığını ve bin 372 kişinin ise entübe edildiğini söz etti. Vali Bilmez, konuşmasının devamında trafik kazaları, hırsızlık, isimli olaylar, KADES uygulaması ve öbür kamu kurumların fkent aydın haberleriliyetleri hakkında bilgi verdi. – VAN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.