Üretim durma noktasında: Türkiye yumurta ithalatına başlayabilir

Döviz kurundaki dalgalanma birçok bölümü etkilemesinin bununla bir arada ayrıyeten yumurta üreticilerini de vurdu. Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde …

02.07.2022
Üretim durma noktasında: Türkiye yumurta ithalatına başlayabilir

Döviz kurundaki dalgalanma birçok bölümü etkilemesinin bununla bir arada ayrıyeten yumurta üreticilerini de vurdu. Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde bulunan ve günlük 100 bin yumurta üreten çiftlik sahibi Ahmet Ünal, “Yüzde 100’ün üzerinde ziyan ediyoruz. Bunun nedeni de gird…

Döviz kurundaki dalgalanma birçok bölümü etkilemesinin bununla birlikte ayrıyeten yumurta üreticilerini de vurdu. Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde bulunan ve günlük 100 bin yumurta üreten çiftlik sahibi Ahmet Ünal, “Yüzde 100’ün üzerinde ziyan ediyoruz. Bunun nedeni de girdilerin ve yem maliyetlerinin yüksek olması.” dedi.

Üretimi durdurmayı düşündüklerini ve nakliye bile yapamaz duruma geldiklerini belirten Ünal, “Yumurta bölümü bir ay daha bu türlü devam ederse ihracat yapmayı bırakın, Türkiye yumurta ithalatına bile başlayabilir.” tabirlerini kullandı.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ZİYAN EDİYORUZ

Kozaklı ilçesinde bulunan ve günlük 100 bin yumurta üreten çiftlik sahibi Ahmet Ünal; “Yumurta maliyetlerimiz 1 lira 50 kuruş düzeyinde. Toptan satışımız ise 70 kuruştan yani 1 koli yumurta 21 lira. Yüzde 100’ün üzerinde ziyan ediyoruz. Bunun nedeni de girdilerin ve yem maliyetlerinin yüksek olması. Devletin, bizi yemde desteklemesi lazım. Yumurta fiyatları yeme nazaran düşük kalıyor. 1997 yılında başladığım yumurta bölümünde şu an günlük 100 bin yumurta üretimim var. Türkiye’de yumurta üretiminde istikrarsız bir büyüme var. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 300 bin lira borcum vardı. Şu an yem fabrikasına 6 milyon 500 bin lira borcum var. Yumurta dalı içler acısı. Harikulade bir ziyanımız kelam gelimi edilen. Bu ziyanımızı devletimizin görmesi gerekiyor” dedi.

ÜRETİMİ DURDURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Yakın bir tarihte üretimi durdurmayı düşündüklerini söyleyen Ahmet Ünal; “Bankadan aldığımız krediyi ödeyemiyoruz. Tekrar farklı bankadan kredi kullanarak başka bankaya olan borcu borçla kapatıyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Benim 15 günlük bir müddetim kaldı. Şayet bu türlü devam ederse tavukları kestirmeye bile gücüm kalmadı. Yurt dışında devletler üreticisini destekliyor. Kullanılan kredilerden devlet faiz almıyor. Ayrıyeten daha düşük ölçüde ödeme yaptırıyor ve işine devam etmesini sağlıyor. Türkiye’de faiz oranları çok yükseldi” tabirlerini kullandı.

TÜRKİYE YUMURTA İTHALATINA BİLE BAŞLAYABİLİR

Ünal konuşmasını; “Sektörün son günlerindeyiz. Daha evvel yurt dışına yumurta ihraç ediyorduk. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından ötürü ihracat da yapamıyoruz. Bundan üç ay evvel yumurta nakliyesi 3 bin lira iken şu an 10 bin lira oldu. Nakliye bile yapamaz duruma geldik. Yumurta bölümü bir ay daha bu türlü devam ederse ihracat yapmayı bırakın, Türkiye yumurta ithalatına bile başlayabilir” halinde konuştu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.