Ünlü Ekonomistten Heyecanlandıran Altın Tahmini! Yeni rekor Yolda, Yüzde 13’lere Kadar…

Uzun müddettir dalgalı seyrine devam eden altın fiyatları jeopolitik krizler ve artan resesyon tehlikesi ile birlikte yükselişe geçti. Gram altın …

06.08.2022
Ünlü Ekonomistten Heyecanlandıran Altın Tahmini! Yeni rekor Yolda, Yüzde 13’lere Kadar…

Uzun müddettir dalgalı seyrine devam eden altın fiyatları jeopolitik krizler ve artan resesyon tehlikesi ile birlikte yükselişe geçti. Gram altın 1.000 liranın üstüne çıkarken, çeyrek altın 1.681 TL’ye kadar tırmandı. Piyasalarda dalgalanma sürerken uzmanla…

Uzun müddettir dalgalı seyrine devam eden altın fiyatları jeopolitik krizler ve artan resesyon tehlikesi ile birlikte yükselişe geçti. Gram altın 1.000 liranın üstüne çıkarken, çeyrek altın 1.681 TL’ye kadar tırmandı. Piyasalarda dalgalanma sürerken uzmanlardan altın fiyatları için yeni kestirim geldi. Yapılan öngörülerde altın fiyatlarında yüzde 13 artış olacağı tabir edildi.

HALEN EN İNANÇLI YATIRIM ARACI

Rusya ile Ukrayna savaşıyla birlikte yatırımcılar inançlı varlıklara yönelmişti. Bu arama ile altın fiyatları 2 bin doların üzerine çıkmış ve tarihi yükselişler yaşamıştı. Yaşanan politik gelişmeler ile birlikte altın fiyatlarındaki bu yükselişler kısa sürmüştü. Düşüşle birlikte birden fazla yatırımcı elindeki altın varlıklarını satmış öteki yatırımlara yönelmişti. Lakin uzmanlar hala en inançlı yatırım aracı olarak altını görmekte.

ALTIN FİYATLARI YÜZDE 13 ARTACAK

Peki altın fiyatları düşer mi, yükselir mi? Bahisle ilgili araştırma yapan Murenbeeld & Co.’da Araştırma Lideri Chantelle Schieven, geçmişte yaşanmış Falkland Adası Savaşı, Birinci Körfez Savaşı, 11 Eylül terör akınları, Rusya’nın doğu Ukrayna’daki Kırım bölgesini ilhakı ve Kuzey Kore nükleer füze tehdidi üzere olayları araştırarak bir öngörüde bulundu. Chantelle Schieven’e nazaran jeopolitik belirsizliğin altın fiyatlarını ortalama yüzde 13 artırabileceğini söyledi.

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Açıklamasına devam eden Schieven, inançlı liman taleplerin devam edeceğini ve jeopolitik belirsizlik devrinin daha da süreceğini söyledi. Bu sürecin bu formda devam etmesiyle besin ve güç fiyatlarının fevkalâde bir süratle yükseliş beklediğini belirten Schieven, altın fiyatlarının da yükseleceğini söyledi.

“ALTIN FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK”

Piyasalarda yaşanan meçhullüğü artan faiz oranları ve doların gücüne dayandıran Schriever, artmaya devam edecek faiz oranlarına dikkat çekti. Bu bağlamda, Schieven, şu değerlendirmelerde bulundu:

“ABD doları ve faiz oranlarına bakıldığında altın fiyatlarının çok daha düşük olması gerekiyor. O denli görünmeyebilir, lakin risk primi bu yıl altın fiyatlarının desteklenmesinde değerli bir rol oynadı. İnançlı liman talebi nedeniyle altın fiyatları yükselmeye devam edecek. Mart ayının altının jeopolitik risk primindeki tek artış olduğuna ikna olmadık.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.