Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz

2021 yılında kırmızı et dalına yönelik değerlendirmede bulunan Ahmet Hacıince, ziyanına kesim yaptıklarını, hayvan varlığının azaldığını kaydetti …

29.12.2021
Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı: Zararına kesim yapıyoruz

2021 yılında kırmızı et dalına yönelik değerlendirmede bulunan Ahmet Hacıince, ziyanına kesim yaptıklarını, hayvan varlığının azaldığını kaydetti. Hacıince, et fiyatına müdahale için ithalat telaffuzlarından uzak durulması gerektiğini belirterek yerli ür…

2021 yılında kırmızı et bölümüne yönelik değerlendirmede bulunan Ahmet Hacıince, ziyanına kesim yaptıklarını, hayvan varlığının azaldığını kaydetti. Hacıince, et fiyatına müdahale için ithalat telaffuzlarından uzak durulması gerektiğini belirterek yerli üreticiye her vakit muhtaçlık olduğunu söyledi.

Dünya.com’un haberine nazaran; Hacıince, gelişmelerin 2018 yılında yaşanan ıstıraplara çok benzediğini bildirdi. 2018’de arz fazlası sebebiyle piyasa fiyatının maliyetin altında kaldığını söz eden Hacıince, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) müdahale alımlarıyla et stokuna başladığını hatırlattı. 2020 yılında ise pandemi tesiriyle talep darlığı yaşandığını söyleyen Hacıince, son üç yıldır ziyan eden besicilerin 2021 yılında da tüm aylarda maliyetin altında satış yapmak zorunda kaldığını bildirdi.

“KUR YÜKSELİRKEN YANSITIYORLAR DÜŞERKEN DÜŞÜRMÜYORLAR”

Besi maliyetindeki artışın temel nedeninin yem fiyatı olduğuna değinen Hacıince, döviz artışını çabucak fiyata yansıtan yem sanayicilerinin, düşüşü ise yansıtmadığını anlattı.

TMO’nun yemlik arpa ve mısır satışının besicilere büyük takviye sağladığını bildiren Hacıince, bunun devam etmesi gerektiğini söz etti. Hacıince’nin verdiği bilgilere nazaran 2021 yılında yem maliyeti 2 bin 40 liradan 4 bin 40 liraya çıkarken, 1 kg karkas et maliyeti 40.5 liradan, 67.2 liraya yükseldi. Buna karşılık piyasa alım fiyatı ise 37.37 liradan 62.24 liraya çıkmasına karşın, satış fiyatı maliyetin altında kaldı.

“GELECEK YIL ÜRETİMİ İÇİN RİSK OLUŞTU”

Besi maliyetini artıran bir öteki ögenin da besi gereci fiyatı olduğunun altını çizen Ahmet Hacıince, gelinen noktada işletmeye yeni hayvan girişinin neredeyse imkansız hale geldiğini belirtti. Bilhassa son çeyrekte besi malzemesinde ortaya çıkan artışların kapasite kullanım oranlarını düşündüğünü söyleyen Hacıince, “Gelecek yıl üretimi için de önemli bir risk doğmuştur” diye konuştu.

Kırmızı et fiyatındaki artışın yalnızca üreticiden kaynaklandığı tarafında yanlış bir algı oluştuğunu söyleyen Ahmet Hacıince, “Her vakit yerli üreticiye muhtaçlığımız olacağını düşünerek bu kapsamda piyasaya müdahale edici telaffuz ve planlardan uzak durarak, ithalatı özendirmeden içyapısal süreçlerimize tüm paydaşlarla birlikte odaklanmalıyız” dedi.

ENFLASYON BASKISI SÜRÜYOR

Ulusal Kırmızı Et Kurulu Lideri Ahmet Hacıince, devlet dayanaklarının gerçekçi ve günün kurallarına uygun düzeyde belirlenmesi gerektiğini bildirdi. Maliyet artışında temel ögenin yem fiyatları olduğunun altını çizen Ahmet Hacıince, besiye alınan ithal hayvanların maliyetlerinin de çok yükseldiğini anlattı. Et bölümü üzerinde enflasyon baskısının sürdüğüne dikkat çeken Hacıince, “Her vakit yerli üreticiye gereksinimimiz olacağını düşünerek bu kapsamda piyasaya müdahale edici telaffuz ve planlardan uzak durarak, ithalatı özendirmeden iç yapısal süreçlerimize tüm paydaşlarla birlikte odaklanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.