BDDK’dan 13 bankaya kredi cezası

Dövizin süratle yükselmesinin akabinde vatandaşların kredi çekip döviz aldığı ortaya çıkmıştı. Bu durumu engellemek isteyen BDDK, bankaları …

29.12.2021
BDDK’dan 13 bankaya kredi cezası

Dövizin süratle yükselmesinin akabinde vatandaşların kredi çekip döviz aldığı ortaya çıkmıştı. Bu durumu engellemek isteyen BDDK, bankaları uyararak müşterilerden emeline uygun olmayan bir halde kredi kullanılmamasına dair imza almakta bulmuştu.Bloomberg …

Dövizin süratle yükselmesinin akabinde vatandaşların kredi çekip döviz aldığı ortaya çıkmıştı. Bu durumu engellemek isteyen BDDK, bankaları uyararak müşterilerden maksadına uygun olmayan bir formda kredi kullanılmamasına dair imza almakta bulmuştu.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran; BDDK’nın yetkili organları bu mevzuda çalışarak bir rapor oluşturdu ve bu rapor Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na sundu.

İÇ KONTROL DÜZENEKLERİNİN VAKTİNDE OLUŞTURULMADIĞI GEREKÇESİYLE

Şura, birtakım bankaların bu bahiste çeşitli denetim sistemlerini kurduklarını, lakin kimi iç kontrol sistemlerinin vaktinde oluşturulmadığına kankent aydın haberlerit getirdi. BDDK, gerekli tedbirleri vaktinde alamayan bankalara yönelik olarak 148/b hususu gereği 50 bin TL ile 500 bin TL ortasında olan cezanın alt huduttan uygulanmasına karar verdi.

Cezanın münasebeti kredilerin döviz ya da kripto varlıklara yönelik olarak kullanımı değil, bankaların buradaki iç denetim düzeneğini vaktinde oluşturamamasından kaynaklandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.