Dolardaki düşüş süt üreticisinin maliyetine yansımadı! Markette indirim imkansız

Ulusal Süt Kurulu, 30 Kasım tarihinde soğutulmuş çiğ süt fiyatlarında yapılan artışı duyurdu. Artış öncesi litresi 3,20 TL’den satılan soğutulmuş …

29.12.2021
Dolardaki düşüş süt üreticisinin maliyetine yansımadı! Markette indirim imkansız

Ulusal Süt Kurulu, 30 Kasım tarihinde soğutulmuş çiğ süt fiyatlarında yapılan artışı duyurdu. Artış öncesi litresi 3,20 TL’den satılan soğutulmuş çiğ süt, 8 Aralık itibariyle litresi 4,70 TL’den satılmaya başlandı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len fiyat açıklandığı tarihte do…

Ulusal Süt Kurulu, 30 Kasım tarihinde soğutulmuş çiğ süt fiyatlarında yapılan artışı duyurdu. Artış öncesi litresi 3,20 TL’den satılan soğutulmuş çiğ süt, 8 Aralık itibariyle litresi 4,70 TL’den satılmaya başlandı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len fiyat açıklandığı tarihte dolar piyasada 12,98’den süreç görüyordu. Dolar Aralık ayında her gün rekorlarına rekor ekledi ve 18 liraya kadar dayandı. Dolardaki artış halkın temel besin hususlarının raf fiyatlarında da artışlara neden oldu. Marketlerde 1 litre süt 15 liraya kadar çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövize endeksli mevduat Türk lirası hesabı açıklaması sonrası dolar yükseliş trendinden düşüş trendine girse de bugün prestijiyle 11,84 lira düzeyinde durdu. Dolardaki düşüş çiftçinin üretim maliyetlerine yansımayınca marketlerde satılan sütlere indirim beklentisi de hayal oldu.

ÇALLI: İNDİRİM İMKANSIZ

Ulusal Süt Kurulu Lideri Harun Çallı Bloomberg HT’de kurdaki geri çekilmeye paralel olarak raflardaki süt ve süt eserleri fiyatlarında indirim olup olmayacağı tarafındaki soruya, sütte şu anda indirim yapmanın imkansız olduğunu zira dolar kuru 12 TL iken üreticilerle anlaşıldığını söyledi.

Ulusal Süt Kurulu Lideri Harun Çallı, süt ve süt eserleri bölümündeki fiyatların seyrini kıymetlendirdi.

Çallı, kurdaki geri çekilmenin akabinde raflardaki süt ve süt eserleri fiyatlarında indirim olup olmayacağı konusunda net konuştu. Çallı, fiyatlarda indirim yapılmasının şu an için mümkün olmadığını söyledi.

USK Lideri Çallı, “29 Kasım’da çiğ süt ile ilgili bir toplantı yapmıştık. O gün dolar kuru 12 TL civarındaydı. Yani 12 TL civarında fiyat yaptığımız için şu anda üreticiden bir indirim almamız mümkün değil. Üretici ile yem/süt paritesi 1.20 düzeyindeyken çiğ süt tavsiye fiyatını açıklamıştık. Evvelden bu 1.30 düzeyinden oluyordu. Ülke durumu için üretici de elinden gelen dayanağı verdi” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.