Uğur Şahin’den dünyayı umutlandıran açıklama: Şimdi sıra kanserde

BionTech şirketinin kurucuları Hekim Uğur Şahin ve Tabip Hasret Türeci, Pfizer şirketi ile koronavirüs (Kovid-19) aşısını dünyaya sunduktan sonra …

16.11.2021
Uğur Şahin’den dünyayı umutlandıran açıklama: Şimdi sıra kanserde

BionTech şirketinin kurucuları Hekim Uğur Şahin ve Tabip Hasret Türeci, Pfizer şirketi ile koronavirüs (Kovid-19) aşısını dünyaya sunduktan sonra dikkatlerini tekrar kansere çevirdi.VOA Türkçe’de yer alan habere nazaran; Uğur Şahin, kanser tedavisinde en y…

BionTech şirketinin kurucuları Tabip Uğur Şahin ve Tabip Hasret Türeci, Pfizer şirketi ile koronavirüs (Kovid-19) aşısını dünyaya sunduktan sonra dikkatlerini yine kansere çevirdi.

VOA Türkçe’de yer alan habere nazaran; Uğur Şahin, kanser tedavisinde en yeni yaklaşımı geliştirmeye çalışmak için şirketi BioNTech’in dünyaya sunduğu koronavirüs aşısının teknolojisini denediklerini söyledi. Şahin, elçi RNA teknolojisini, kan kanserlerine karşı geliştirilen CAR T-hücre tedavisi ile bir ortaya getirerek, bu kere solid yani katı tümörleri amaç alarak, çığır açmayı umuyor. CAR-T tedavisi, her hastadan T-hücreleri ismi verilen bağışıklık hücreleri alınmasını, kanseri maksat alacak formda genetik olarak değiştirilmesini ve akabinde tümörle savaşmaları için tekrar hastanın bedenine verilmesini içeriyor.

Kanser İmmünoterapi Derneği’nin toplantıları için Washington’a gelen Uğur Şahin, “CAR-T hücre tedavileri, katı hücrelerde B hücreli tümörlerden çok daha güç. Hasebiyle, CAR-T hücrelerinin katı tümörlerde çalıştığına dair şimdi büyük bir ispat yok. Fakat yanlışsız amaç ve aşı kombinasyonunun bu sınırlamanın üstesinden gelebileceğine inanıyoruz” halinde konuştu.

‘TEDAVİMİZİN FİKRİ HÜCRE TEDAVİSİNİ AŞILARLA BİRLEŞTİRMEK’

Uğur Şahin’ın gayesi Claudin-6 ismi verilen bir protein. Claudin-6, sadece kanserli hücre yüzeyinde bulunduğu için BioNTech’in CAR-T hücre tedavisinde ana faktör. Uğur Şahin süreci, “Claudin-6, tümör hücreleri üzerinde bulunuyor. T hücrelerinde de reseptörler, Claudin-6’yı tanıyan CAR-T hücre reseptörleri. Bu Car-T hücreleri infüze edildiğinde, tümör hücrelerini tanır ve öldürürler. Lakin makul bir vakit sonra çalışmaları durur. Bu aşının fikri bu CAR-T hücrelerini tekrar aktive etmektir. Aşıyı bünyeye veriyoruz ve aşı, dendritik hücreler ismi verilen özel hücrelere Claudin-6’yı sunuyorlar ve akabinde CAR-T hücreleri bunu fark ediyor ve akabinde çoğalmaya ve yine aktifleşmeye başlıyor. Yani tedavimizin fikri, CAR-T hücre tedavisini aşılarla birleştirmek. CAR-T hücrelerinin daha fazla çoğalmaya devam etmemesi durumunda, bu hücrelerin sayısını artırabilecek bir aşımız var” diye anlattı.

Yani BioNTech’in iki amacı var. Birincisi Claudin-6’yı gaye alan CAR-T hücre terapisi. İkincisi de bu hücre terapinin aktifliğini CARVAC isimli aşıyla artırmak.

‘BAZI HASTALARDA TÜMÖRLERİN KÜÇÜLDÜĞÜNÜ GÖRDÜK’

BioNTech, Kanser İmmünoterapi Derneği’nin toplantılarında klinik deneylerden kimi erken sonuçlarını sundu. Şahin, “Sunduğumuz data setlerinden biri hücre terapisi ile ilgili olan. Örneğin yumurtalık kanseri yahut testis kanseri olan hastaların tedavisi CAR-T hücreleri kullandığımız erken kademe çalışmamızda gördük ki, bu tip bir tedavi inançlı görünüyor ve kimi hastalarda tümörlerinin küçüldüğü klinik faaliyet gördük ve bu heyecan verici” dedi.

Bugüne kadarki CAR-T hücre terapilerinde ortaya çıkabilen sorun ise toksisite. Yan tesirler ölümcül olabiliyor; sitokin salınım sendromu ismi verilen önemli bir iltihaplanmaya ve beyin şişmesine neden olabiliyor. BioNTech’in terapisinde amaç alınan Claudin-6 proteinin sağlıklı hücrelerde bulunmaması ise bu riski azaltıyor üzere görünüyor.

Bu deneylerin hala doz arttırma evresinde olduğunu söyleyen Şahin, “Birkaç hastaya yaklaşık yüz milyon T hücresi aşıladık, evet ve inançlı görünüyor. Sitokin fırtınası üzere bir sınırlama görülmüyor. Tedavi yeterli tolere ediliyor. Ayrıyeten aşı da şu ana kadar güzel tolere edildi, fakat daha fazla bilgi üretmemiz gerekiyor ve hastaları izlememiz gerekiyor” ikazında bulundu.

YUMURTALIK, RAHİM, TESTİS KANSERİ HASTALARI DAHA UYGUN

BioNTech’in Claudin-6 amaçlı kanser terapisi çalışmasında Şahin, tam sayı vermese de 20-25 hasta olduğunu söylüyor. Çalışmada yumurtalık, testis, rahim kanseri olanlar dışında hastalar da var lakin omlar sayıca daha az.

Uğur Şahin, “Yumuşak doku sarkomlu hastaları da çalışmaya dahil ediyoruz. Şiddetli göğüs kanseri olan hastalarımız da vardı ancak bu hastalar daha az sıklıktaydı. Çalışma, Claudin-6’nın bu tümör hücrelerinde görülüp görülmediğine sahiden bağlı. Örneğin akciğer kanseri hastalarının sırf yüzde altısında Claudin-6 olumlu tümörler olduğunu biliyoruz. Bu da çalışmamıza akciğer kanseri hastalarının sırf hudutlu bir kısmının uygun olduğu manasına geliyor. Lakin testis kanseri için baktığımızda, hastaların yüzde 90’ından fazlasında Claudin-6 var” dedi.

‘GEÇ EVREDEKİ HASTALARDAN SONUÇ ALIRSAK, ERKEN EVREDE DE KULLANIRIZ’

“Aşının devrede olduğu kanser tedavisinde ise aşı olanların sayısı çok daha az. Pekala bu tedavi kanserin hangi evresinde tesirli olabilir?” sorusuna ise Uğur Şahin, “Şu ana kadar yalnızca ağır hastalığı olan ve diğer bir tedavi seçeneği olmayan hastalarımız var. Bu hastalar üç ila dört kere kemoterapi görmüş bu sahiden geç evre kanser hastaları. Ve bu geç evre hastalarda bir aktivite görebildiysek, elbette bu tip tedaviyi bir yahut iki kür kemoterapi sonrası erken evrede olan hastalarda da kullanabiliriz. Bu da vakit alacak bir şey” cevabını verdi.

Uğur Şahin, tümörlerin yalnızca küçülmesine değil bu küçülmenin daima olmasına bağlı olarak tedavinin piyasaya sürülmesinin genelde üç-dört yılı bulabildiğini de belirtti.

PANDEMİNİN GELECEĞİYLE İLGİLİ KONUŞTU

Şahin, Washington’daki kanser konferansında, dünyanın birinci koronavirüs aşısını geliştirdikleri “Işık Suratı Projesi” için onur mükafatına de layık görüldü. Şahin, pandeminin geleceğiyle ilgili soruları da yanıtladı.

Şahin, Delta varyantı nedeniyle sürü bağışıklığı için gereken aşılama oranının artışına dikkat çekti, “Delta varyantı için sürü bağışıklığına ulaşmak için, dünyada yüzde 85’lik tam aşılama oranına muhtaçlığımız var. Fakat bu şimdiye kadar birçok bölge için geçerli değil” dedi.

Uğur Şahin, salgınla çaba için ise “Yapmamız gereken çok açık. Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacak tedbirler almak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Aşılama oranı hala olağan bir hayata dönmek için gereğince yüksek değil. Dikkatli olmamız gerekiyor. Kapalı ortamlarda maske taşımamız gerekiyor. Test yapmaya devam etmeliyiz. Aşı oranlarını arttırmamız gerekiyor. Şimdiye kadar aşılanmamış nüfusun da aşı alabilmesini sağlamalıyız ve ayrıyeten azalan bağışıklığın enfeksiyon artışına neden olmamasını sağlamak için güçlendirici dozları hesaba katmalıyız” tabirlerini kullandı.

Şahin, pandemideki gidişata nazaran aşının grip aşısı üzere muhakkak aralıklarla yapılmasının gerekip gerekmeyeceğini ise şimdi bilmediklerini, lakin bunun mümkün olduğunu söyledi.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.