Biden ile Şi görüştü, Asya borsaları yükseldi

Asya’da borsalar yükselirken, yatırımcıların ABD Lideri Joe Biden ve Çinli başkan Şi Jinping’in çevrimiçi görüşmesinden çıkan sonuçlara …

16.11.2021
Biden ile Şi görüştü, Asya borsaları yükseldi

Asya’da borsalar yükselirken, yatırımcıların ABD Lideri Joe Biden ve Çinli başkan Şi Jinping’in çevrimiçi görüşmesinden çıkan sonuçlara odaklanmasıyla Yuan tırmandı.MSCI Asya-Pasifik endeksi arka arda dördüncü seansta da yükseliş kaydederken Avrupa ve ABD’…

Asya’da borsalar yükselirken, yatırımcıların ABD Lideri Joe Biden ve Çinli önder Şi Jinping’in çevrimiçi görüşmesinden çıkan sonuçlara odaklanmasıyla Yuan tırmandı.

MSCI Asya-Pasifik endeksi arka arda dördüncü seansta da yükseliş kaydederken Avrupa ve ABD’de vadeli piyasalar S&P 500 ve Nasdaq’ın günü yatay kapatmasıyla dalgalandı. Yuan ABD ile Çin ortasındaki tansiyonun düşeceğine dair beklentilerle dolar karşısında 2018’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Bloomberg’deki habere nazaran, altın fiyatları, Çin’de ekonomik dataların iktisatta istikrara işaret etmesi ve yaklaşan Avrupa enflasyon verisi öncesinde 1.865 dolar civarında bulunuyor. Gram altın ise Dolar/TL ’nin rekor tazelemesi ve global altın fiyatlarındaki yüksek düzeylerle 600 TL’nin üzerinde bulunuyor.

BİDEN-Şİ GÖRÜŞMESİNDE NELER ÖNE ÇIKTI?

Biden, görüşmenişn başlangıcında “İyimser ve açık bir görüşme olmasını bekliyorum” derken iki ülke ortasındaki rekabetin rastgele bir çatışmaya dönüşmemesi için sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Şi, Biden’a ‘eski dostum’ diye seslenerek konuşmasına başladı ve ABD ile Çin ortasındaki bağlantı ve işbirliğinin artması gerektiğini söyledi. “ABD ve Çin birbirine hürmet duymalı, barış içinde olmalı ve kazan-kazan işbirliklerine odaklanmalı” diyen Şi, ABD-Çin münasebetlerini müspet bir tarafa götürmek için çabalayacaklarını söyledi.

ABD’de yıllık tüketici enflasyon artışının 30 yılın doruğuna çıkması “hızlı tapering” seslerinin yükselmesine yol açıyor. Başta eski Fed üyeleri olmak üzere bir küme ekonomist, ABD Merkez Bankası’nın şimdi iki hafta evvel açıkladığı varlık alım azaltımı takvimini hızlandırmasını talep ediyor.

Eski New York Fed Lideri Bill Dudley Fed’in taperingde hızlanması gerektiğini söylerken “Bunu yapmak sıkıntılı olabilir. Fed bir yandan da yeni bir taper paniği yaratmak istemiyor” değerlendirmesini yaptı.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ise pazartesi günü gerçekleştirdiği Twitter paylaşımında “Fed iktisattaki çok ısınmanın öncelikli risk olduğuna dair işaret vermeli ve varlık alım azaltımını hızlandımalı.

Konut bölümündeki ısınmaya bakılırsa ipotek teminatlı menkul değer alımına derhal son vermeli” dedi. Eski Richmond Fed Lideri Jeffrey Lacker ise Fed’in büyük bir siyaset yanılgısı yolunda ilerlediğini öne sürerek “Fed gelecek yılın birinci yarısında faiz artırmalı” yorumunu yaptı.

Fed içinden de misal davetler duyulmuştu. St. Louis Fed Lideri James Bullard geçtiğimiz hafta Fox Business’e verdiği röportajda şahin olma yolunda kıymetli işler yaptıklarını, daha fazlasını yapabileceklerini lakin bunun gelecek bilgilere bağlı olduğunu vurgulamıştı.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.