JP Morgan’dan Tesla’ya 162 milyon dolarlık dava

JPMorgan Chase & Co., Elon Musk’ın 2018 yılında şirketi satın alarak borsadan çıkaracağı yolundaki tehdidini içeren tweeti ile ortaya çıkan …

16.11.2021
JP Morgan’dan Tesla’ya 162 milyon dolarlık dava

JPMorgan Chase & Co., Elon Musk’ın 2018 yılında şirketi satın alarak borsadan çıkaracağı yolundaki tehdidini içeren tweeti ile ortaya çıkan belirsizliğin akabinde, Tesla Inc.’ye kullanım fiyatının üzerinde vadesi dolan varantlar için 162 milyon…

JPMorgan, 7 Ağustos 2018 tarihli tweetin kullanım fiyatında ayarlamaya imkan tanıyan değerli ölçüde bir kurumsal sürece neden olduğunu ve bankanın bu fiyatı duyurudan evvelki birebir adil piyasa pahasını sürdürmek için düşürdüğünü sav ediyor. Tesla satın alarak Borsadan çıkarma mutabakatını kelam konusu yılın 24 Ağustos tarihinde vaz geçti ve JPMorgan pay fiyatındaki artışı yansıtmak için kullanım fiyatında tekrar ayarlamaya gitti.

Banka Pazartesi günü Manhattan federal mahkemesine verdiği şikayet belgesinde, “JPMorgan’ın ayarlamalarının uygun ve kontrat kaidelerine gerektirdiği formda olmasına rağmen, Tesla kontrattaki kullanım fiyatını belirlemeyi ve JPMorgan’a olan borcunu ödemeyi reddetti. Tesla kontrat yükümlülüklerini açık bir biçimde ihlal etti. Sonuç olarak 162 milyon doların üzerinde bir fiyatın Tesla tarafından JPMorgan’a acil olarak ödenmesi gerekiyor” dedi.

Banka, kontratın ihlaline ait şikayetinde, “Tesla 13 Şubat 2019’da JPMorgan’a yazdığı mektupta, yapılan ayarlamaların mantıksızca süratli olduğu ve Tesla paylarındaki volatiliteden kaynaklanan değişikliklerden faydalanmaya yönelik fırsatçı bir çabayı işaret ettiği yolunda şikayette bulunduğunu” kaydetti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.