Avrupa ve Asya’da kuş gribi alarmı

Yaygın olarak kuş gribi olarak isimlendirilen virüsün yayılması, evvelki salgınlarda 10 milyonlarca kuşun öldürülmesine yol açtı.Kümes …

16.11.2021
Avrupa ve Asya’da kuş gribi alarmı

Yaygın olarak kuş gribi olarak isimlendirilen virüsün yayılması, evvelki salgınlarda 10 milyonlarca kuşun öldürülmesine yol açtı.Kümes hayvancılığı sanayisini alarma geçiren ve sıklıkla ticaret kısıtlamalarına yol açan salgınlar, insanlara bulaşabildiği iç…

Yaygın olarak kuş gribi olarak isimlendirilen virüsün yayılması, evvelki salgınlarda 10 milyonlarca kuşun öldürülmesine yol açtı.

Kümes hayvancılığı sanayisini alarma geçiren ve sıklıkla ticaret kısıtlamalarına yol açan salgınlar, insanlara bulaşabildiği için epidemiyologların da ilgisini çekiyor.

770 BİN KÜMES HAYVANI ÖLDÜRÜLDÜ

Çin, bu yıl şu ana kadar H5N6 kuş gribi alt tipiyle 2020’de 21 insan enfeksiyonu bildirdi.

Dünya Hayvan Sıhhati Örgütü’ne (OIE), Güney Koreli yetkililerin raporu doğrultusunda, Chungcheongbuk-do bölgesinde bulunan yaklaşık 770 bin kümes hayvanı bulunan bir çiftilikte virüs tespit edildiğini duyurdu. Hayvanların tamamı öldürüldü.

OIE, Japonya Tarım Bakanlığı’nın geçen hafta yaptığı bir açıklamayı doğrulayarak, Japonya’nın kuzeydoğusundaki bir kümes hayvanı çiftliğinde 2021 kış döneminin birinci salgınının bildirdiğini söyledi. Bu salgındaki serotip H5N8 idi.

AVRUPA DA ALARMDA

OIE, Avrupa’da Norveç’in Rogaland bölgesinde 7 bin kuştan oluşan bir sürüde H5N1 kuş gribi salgını bildirildiğini söyledi.

Belçika hükümeti, Antwerp yakınlarındaki bir yabani kazda yüksek derecede patojenik bir kuş gribi çeşidi tespit edildikten sonra, kümes hayvanlarının içeride tutulmasını emretti.

Hollanda ekim ayında, Fransa ise bu ayın başında benzeri kararları harekete geçirdi.

Salgınlar ekseriyetle sonbaharda ortaya çıkıyor ve göçmen kuşlarla yayılıyor.

Kuş gribi, kanatlı eserlerinin yenmesi yoluyla bulaşmıyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.