TÜSİAD heyeti Washington’da temaslarda bulundu

TÜSİAD İdare Heyeti heyeti 15-16 Kasım tarihlerinde Washington’da temaslarda bulundu. TÜSİAD İdare Konseyi heyeti Washington’daki temasları …

19.11.2021
TÜSİAD heyeti Washington’da temaslarda bulundu

TÜSİAD İdare Heyeti heyeti 15-16 Kasım tarihlerinde Washington’da temaslarda bulundu. TÜSİAD İdare Konseyi heyeti Washington’daki temasları çerçevesinde Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Ticaret Temsilciliği…

TÜSİAD İdare Heyeti heyeti ABD’nin başşehri Washington’da bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

TÜSİAD’dan yapılan açıklamada TÜSİAD İdare Şurası heyeti Washington’daki temasları çerçevesinde Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Ticaret Temsilciliği yetkilileriyle görüştü, Kongre’de temaslarda bulundu.

TÜSİAD heyeti ayrıyeten Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ı ziyaret etti. Görüşmelerde Türk-Amerikan bağlantılarındaki mevcut sıkıntılara tahlil bulunması gerektiği söz edildi.

TÜSİAD Lideri Kaslowski de katıldı

TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski temaslar ile ilgili şu sözleri kullandı:
“Türk Amerikan ilgilerindeki problemlerin giderilmesi her iki ülkenin ulusal çıkarları açısından son derece değerlidir. Alakalara ortak unsur ve kıymetlere dayalı, uzun vadeli stratejik bir bakış açısıyla yine odaklanılması, kurumsal bağlantıların tekrar güçlendirilmesi gerekiyor. Bağlantılardaki karşılıklı güvensizlikten kaynaklı meseleler lakin diyalog yoluyla, samimi ve tahlil odaklı bir yaklaşımla giderilebilir”

Ticaret Bakanlığı ve Ticaret Temsilciliği görüşmelerinde de iki ülke ortasında ticaret hacminin artırılmasının birtakım muhafazacı tedbirlerin giderilmesiyle kolaylaştırılabileceği belirtilerek, ekonomik münasebetlerdeki fırsatlar ele alındı. Fikir kuruluşu uzmanlarıyla bir ortaya gelen TÜSİAD heyeti, ayrıyeten Brookings Enstitüsü’nde yapılan yuvarlak masa toplantısında TÜSİAD tarafından geçen ay yayınlanan Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa raporunun bulgularını paylaştı.

TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski başkanlığındaki heyette İdare Şurası Üyeleri Fatih Ebiçlioğlu, İrem Oral Kayacık, Lider Sezgi, Can Yücaoğlu ve TÜSİAD Washington Temsilcisi Barış Ornarlı yer aldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.