Hillary Clinton: Kripto paralar ülkeleri istikrarsız kılabilir

Eski Demokrat Parti lider adayı Hillary Clinton, kripto paralara, hali hazırda görülenin nihayetinde tüm ülkeleri zayıflatma gücüne sahip …

19.11.2021
Hillary Clinton: Kripto paralar ülkeleri istikrarsız kılabilir

Eski Demokrat Parti lider adayı Hillary Clinton, kripto paralara, hali hazırda görülenin nihayetinde tüm ülkeleri zayıflatma gücüne sahip olduğunu söyleyerek, sert bir tenkitte bulundu.

Clinton, Cuma günü Singapur’da gerçekleştirilen Bloomberg Yeni İktisat Forumu’ndaki bir panele görüntü yoluyla yaptığı açıklamada, tüm dünyada hükümetlerin dezenformasyon ve yapay zeka dahil bir dizi yeni zorlukla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Eski Dışişleri Bakanı Clinton, “Ulus devletlerin daha büyük bir dikkat ayıracağını umduğum başka bir alan, kripto paraların yükselişi. Çünkü onlarla alışveriş yapmak için yeni koinlerin sözün tam manasıyla madenciliğine yönelik enteresan ve bir manada egzotik gayretler, para ünitelerini zayıflatma, doların rezerv para ünitesi olarak rolünü zayıflatma, ülkelerde istikrarsızlık yaratma ve tahminen de küçük olanlarla başlayıp daha da büyüme potansiyeli taşıyor” dedi.

Clinton bu yorumları, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i “çok büyük bir hacker topluluğunu ve dezenformasyon ve siber savaş için uğraşan kişileri” görevlendirmekle eleştirirken yaptı.

Clinton 2017’de, bir yıl evvel düzenlenen başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump’a karşı mağlubiyeti konusunda, Federal Soruşturma Ofisi’nin (FBI) tartışmaya açık kararları ile birlikte Rusya’yı müdahalede bulunmakla itham etmişti. Clinton, seçim kampanyası sırasında iç e-posta yazışmalarının heklenmesinde ve hali hazırda görülenin daha sonra WikiLeaks yoluyla ifşasının koordine edilmesinde Rusya’nın rolünün altını çizmişti.

Clinton Singapur’daki forumda, “Putin, etrafındaki oligarşik zümre ile birlikte, birçok devlet dışı aktörü kendi ferdî ve tıpkı vakitte milliyetçi hedefleri için kullandı ve bunun gitgide daha büyük bir tehdit haline geleceğini düşünüyorum” dedi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.