JP Morgan ve Goldman’dan TCMB tahminleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının akabinde yabancı kurumlar para siyaseti patikasına ait beklentilerini paylaşmaya devam …

19.11.2021
JP Morgan ve Goldman’dan TCMB tahminleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının akabinde yabancı kurumlar para siyaseti patikasına ait beklentilerini paylaşmaya devam ediyor. JP Morgan Aralık ayı yönlendirmesinin bu yıl bir faiz indirimi kestirimine yol açabileceğini…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklentilere paralel 100 baz puan faiz indirmesine karşın indirim için hudutlu alan kullanımının tamamlanmasını aralık ayında değerlendireceğini söylemesi iddiaların tekrar şekillenmesine yol açıyor.

JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci yayımladığı notta PPK metninde yer alan aralık ayı yönlendirmesini okumanın bu yıl bir faiz indirimi varsayımına yol açabileceğini fakat TCMB’nin piyasa volatilitesi karşısında kararını değiştirebileceğini belirtti. Cebeci önümüzdeki aylarda faiz indirimi beklemediklerini kaydetti.

Goldman Sachs ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe ise siyaset yapıcıların nihayetinde patikayı değiştireceklerini düşündüklerini belirtti. Goldman ekonomistleri 2022 sonu yüzde 18 siyaset faizini korurken liradaki zayıflık ve enflasyon sebebiyle gevşek duruşu müdafaanın zorlaşacağını, bu yüzden 2022 birinci faiz artışını üçüncü çeyrek yerine ikinci çeyrekte beklediklerini söyledi.

Societe Generale birinci çeyrekte faiz artışı bekliyor

Societe Generale Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Phoenix Kalen, Aralık ayında 100 baz puan indirim beklediklerini söyledi.

Kalen, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede 2022’de acil bir faiz artışı yaşanabileceğine dikkat çekti. Kalen, önümüzdeki günlerde Türk lirasında süratli düşüş yaşanacağını ve Merkez Bankası’nın para siyasetinin bilakis döneceğini ve gelecek yılın birinci çeyreği sonu itibariyle faizin yüzde 19’a çıkacağını öngördü.

Commerzbank Aralık’ta 50 baz puan indirim bekliyor

Bloomberg HT yayınına katılan Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose da Aralık ayında faiz indirimi beklediklerini söyledi.

Ghose, “Makroekonomik bakış açısıyla değerlendirildiği vakit faizlerin indirilmemesi gerekiyor. Bugünkü karar piyasaların halihazırda fiyatlamasının büyük ihtimalle dengeleyici bir adımıydı. Merkez Bankası hala para siyasetini sürdürülemez bir noktaya hakikat götürüyor. Ekonomiyi ve döviz kurunu berbat etkileyebilir. Aralık ayında emsal halde bizde 50 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyoruz. Cumhurbaşkanının faizler hakkındaki bildirilerini dinliyor olacaklardır.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.