Türkiye’nin olası harekatı öncesi Esed’in askerleri Türkiye sınırına konuşlandı! Ellerinde bayraklarla geldiler

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni bir harekat için hazırlıklar yapması bölgede önemli bir hareketlilik yaşanmasına neden oldu. Omurgasını terör …

22.07.2022
Türkiye’nin olası harekatı öncesi Esed’in askerleri Türkiye sınırına konuşlandı! Ellerinde bayraklarla geldiler

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni bir harekat için hazırlıklar yapması bölgede önemli bir hareketlilik yaşanmasına neden oldu. Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye dayandıran Suriye Demokratik Güçleri’ne takviye kararı alan Suriye Devlet Lideri Beşşar Esed’in askerleri ellerinde bayraklarla Fırat’ın doğusunda Türkiye sonuna yakın bir bölgede konuşlandı.

Kaosun ve şiddetin on yılı aşkın bir müddettir devam ettiği Suriye‘de hareketlilik sürüyor. Ankara’nın Suriye‘nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olması terör örgütleriyle el ele yürüme kararı alan Suriye başkanı Beşşar Esed’i harekete geçirdi.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ESED İLE İŞBİRLİĞİ BAŞLATTI

Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/ Ypg‘nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye yaslayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliği yapma kararı alan Esed’e bağlı askerler Türkiye sonunun yakınlarına konuşlandı. İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyeli askerlerin ellerinde Suriye bayraklarıyla hududa yakın bölgeye konuşlandığını fotoğraflarla gözler önüne serdi.

Reuters’ın yayınladığı fotoğraflarda Türkiye sonuna askerlerin bununla bir arada ayrıyeten ağır silahların da gönderildiği fark edildi.

“FIRAT’IN DOĞUSUNDA KONUŞLANDIK, BURASI TÜRKİYE HUDUDUNA PARALEL”

Suriye ordusundan Ali el-Nasır isimli bir yüzbaşı “Fırat’ın doğusunda konuşlandık ve burası Türkiye hududuna paralel” dedi. Sözcü’de yer alan habere nazaran yıllardır Esed idaresiyle karşı karşıya olan SDG, son periyotta Türkiye’ye karşı paydaşlık yapma kararı almıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, OPERASYON SİNYALİNİ TEKRARLADI

Öte yandan bölgede Rus helikopterlerinin de devriye gezdiği aktarıldı. Bu hafta İran’ın başşehri Tahran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmüştü. Erdoğan bu görüşme sonrasında güvenlik tehdidi sebebiyle Suriye’ye bir operasyonun gündemde olduğunu vurgulamıştı. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, omurgasını terör örgütlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni bölgeden uzaklaştırmak için yeni bir askeri operasyon yapılacağının sinyalini vermişti. Ankara, Türkiye-Suriye hududunda 30 kilometre kadarlik bir inançlı bölge oluşturmayı ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri taşımayı planlıyor.

Suriye,Türkiye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.