Türkiye’nin iade talebine Finlandiya’dan yanıt: Yargıya müdahale edemeyiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “33 teröristin iadesini isteyeceğiz” açıklamasının akabinde bir basın toplantısında gazetecilerin bu mevzudaki …

30.06.2022
Türkiye’nin iade talebine Finlandiya’dan yanıt: Yargıya müdahale edemeyiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “33 teröristin iadesini isteyeceğiz” açıklamasının akabinde bir basın toplantısında gazetecilerin bu mevzudaki sorularını yanıtlayan Niinistö “Sanırım bu evrakların tamamı Finlandiya’da sonuçlanmış durumda” dedi.BBC Türkçe’de …

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “33 teröristin iadesini isteyeceğiz” açıklamasının akabinde bir basın toplantısında gazetecilerin bu mevzudaki sorularını yanıtlayan Niinistö “Sanırım bu belgelerin tamamı Finlandiya’da sonuçlanmış durumda” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran Niinistö “Verilmiş kararlar var ve bu kararlar en azından kısmen mahkemelerimiz tarafından verilmiş kararlar. Finlandiya hükümetinin hiçbir şey yapamayacağı ve mahkeme kararları varken bir şey yapmak istemeyeceği çok açık. Bu evrakların yine açılması için bir neden göremiyorum.” dedi. Niinistö, Türkiye’nin iadesini istediği şahıslar hakkında yargının kararını vermiş olduğunu ve hükümetin buna müdahale edemeyeceğini söyledi.

Konuyla alakalı ‘ten verilen bilgilendirme argümanında da “Terör fkent aydın haberleriliyeti olduğu tarafında kanıt olmadıkça hiçbir iadeye razı olmayacağız” denilmişti.

BOZDAĞ ‘İADE İSTEYECEĞİZ’ DEMİŞTİ

İmzalanan muhtıranın akabinde bir açıklama yapan Adalet Bakanı Bozdağ ise Türkiye’nin iade evraklarının ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıkları’nda beklediğini söylemişti: “Finlandiya’da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü terörist; İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin belgeleri, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Artık bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak hali hazırda görülenin iadesi konusunu tekrar kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız. Yine bir evrak göndermemize gerek yok. Belgeler orada, kelamlarının gereğini yerine getirmelerini bir defa daha isteyeceğiz.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.