73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı

Aydın’ın Efeler ilçesinde 73 yaşındaki astsubay emeklisi Kemal Benli, misyon yaptığı devirde kazandığı fakat yarım bırakmak zorunda kaldığı …

30.06.2022
73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı

Aydın’ın Efeler ilçesinde 73 yaşındaki astsubay emeklisi Kemal Benli, misyon yaptığı devirde kazandığı fakat yarım bırakmak zorunda kaldığı üniversite hayalini ‘öğrenci affı’ ile gerçekleştirerek okuduğu kısımdan mezun oldu.

Aydın‘ın Efeler ilçesinde 73 yaşındaki astsubay emeklisi Kemal Benli, vazife yaptığı devirde kazandığı lakin yarım bırakmak zorunda kaldığı üniversite hayalini ‘öğrenci affı’ ile gerçekleştirerek okuduğu kısımdan mezun oldu. Gençlere örnek olan Benli, “Sıradaki amacım Hukuk Fakültesi” dedi.

Ortaokuldan sonra astsubay olan ve evvel liseyi dışarıdan bitiren Kemal Benli, Erzurum Atatürk Üniversitesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’nı kazanarak kayıt yaptırmasına karşın çeşitli nedenlerden ötürü üniversite eğitimine devam edemedi. Okulunu dondurmak zorunda kalan Benli, emekli olduktan sonra 2018 yılında çıkan öğrenci affından yararlanarak öğrenciliğe geri döndü. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’na yatay geçiş ile kaydını aldıran Benli 4 yıl torunu yaşındaki gençlerle birebir sırayı paylaştı. Başarılarla dolu geçen eğitim hayatının akabinde ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in de katıldığı mezuniyet merasiminde cübbe giyip kep takan Benli, şimdilerde hayalini kurduğu okulundan mezun olmanın memnunluğunu yaşıyor.

“Öğrenci affı ile geri döndüm”

Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’nı çok sevdiğini lakin çalıştığı periyotta çeşitli nedenlerle bırakmak zorunda kaldığını belirten Kemal Benli, “1987 yılında Kars Sarıkamış’ta vazife yapıyordum. Alman Lisanı ve Edebiyatı’nı okumak istediğim için imtihanlara girdim ve kazandım. Kazandığım üniversite Erzurum’da vazife yerim ise Sarıkamış’ta olmasından ötürü müsaade, rapor ve gibisi üzere durumlarla 1-2 ay anca eğitimime devam edebildim. Sonrasında hem iş hem de eğitim tıpkı anda yürümedi ve kısmımı dondurmak zorunda kaldım. 2018 yılında bir öğrenci affı çıktı ve ben de bu aftan yararlanarak kayıt yeniledim. Sonrasında yatay geçiş yaparak kaydımı Erzurum’dan Aydın Adnan Menderes Üniversite aldırarak tekrar eğitim hayatıma başladım” dedi.

“Öğrenmenin yaşı yok”

Öğrenmenin yaşının olmadığını belirten Benli, “Allah’ın gönderdiği hoş kitap olan Kur’an-ı Kerim’de, ‘Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de gerisinden yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) tekrar Allah’ın kelamları (yazmakla) tükenmez’ denir. O vakit bizler de Allah’ın bizlere öğretmek istediği bilgileri biz neden öğrenmeyelim ki? Öğrenmenin yaşı yok. Bilgi, yolumuzu aydınlatan en kıymetli, değerli ölçüde ve en hoş ışıktır. Bu kısımda ben düşünebilmeyi, hakikat düşünebilmeyi, muhakeme edebilmeyi ve yanlışsız karar verebilmeyi öğrendim. Çalışırsanız güç değil, burada sizin misyonunuz yalnızca çalışmak. Buraya bir diploma alabilmek için değil, öğrenmek için geleceksiniz. Siz aslında uğraş gösterdiğinizde öğreniyor, öğrendiğinizde de hoş notu hak ediyorsunuz. Sizi pahalandıran hocalarınız sizin çabanızı gördüğünde size hak ettiğiniz notu esasen veriyor” diye konuştu.

“Sıradaki gayem Hukuk Fakültesi”

Astsubay emeklisi Benli, imtihansız ikinci üniversite hakkından faydalanarak Anadolu Üniversitesi Adalet Kısmı’na kayıt yaptırdığını lakin derslerin fazlalığından ötürü öncelikli olarak Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’na tartı verdiğini kelamlarına ekleyerek, “Adalet Kısmı’na de kayıt yaptırmıştım. Bu kısımla birlikte 20-22 ders oldu. Münasebetiyle bu biraz bana ağır geldi. Buradaki derslerimi aksatmamak ismine o kısmı biraz beklemeye aldım ve dondurdum. Artık bu kısımdan mezun oldum, artık Adalet Kısmı’na devam edeceğim. İnşallah kısa vakitte onu da bitirip olursa imtihanlara girip kazanabilirsem dikey geçiş ile Hukuk Fakültesi’ne geçmek istiyorum. Hazreti Muhammed (S.A.V.) efendimizin ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadis-i şerifine uyarak ben de okuyorum” tabirlerini kullandı.

“Öğrencilere örnek oldu”

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısmı Lideri Prof. Dr. Kamil Can Bulut, “Kemal beyefendi bizim en yeterli öğrencimiz desem palavra olmaz. Kendisi, hem azmi, hem isteği ile nitekim kısmımıza ve kısmımız öğrencilerine çok büyük katkılarda bulundu. Öğrencilerimize hem bir arkadaş hem de bir ağabey oldu. Kemal beyin esasen önemli bir alt yapısı var, çok okuyan bir insan. Derslerde de gösterdiği performansı ile öğrenci arkadaşlarımıza örnek oldu” dedi.

“Kemal amca üzere öğrencilerimizin artmasını isterim”

İleri yaştaki insanların eğitimlerinden vazgeçmediklerini gördükçe memnun olduklarını belirten ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Alman Lisanı ve Edebiyatı Kısım Lider Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Şefik Erkurt, “Kemal amca bizim en genç, en dinamik öğrencimiz. Kendisi başka öğrencilerimize; çalışkanlığı, disiplini, bilime verdiği ehemmiyet ve bize aşıladığı edep ile örnek olan biri. Kendisi burada bizim öğrencimiz olsa da biz de kendisinden hayata dair çok şey öğrendik. Karşılıklı çok şey nasiplendik. Çok hoş günler geçirdik ve kendisini mezun ettik. Kendisi ile çok mükemmel bir tecrübe yaşadık” halinde konuşarak, Benli üzere ileri yaşta öğrencilerinin daha da artmasını temenni etti.

“Biz de kendisinden çok şey öğrendik”

Kemal Benli’nin 4 yıl boyunca dersine girdiğini ve kendisinin de Benli’den tarihi mevzularda çok şey öğrendiğini belirten ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meryem Nakiboğlu, “Ben de Kemal beyin 1’inci sınıftan son sınıfa kadar 4 sene boyunca derslerine girdim. Kendisi ile yeri geldi hoca-öğrenci, yeri geldi abi-kardeş olduk. Kemal beyefendi dersleri, kişiliğiyle, yardımseverliğiyle sahiden müstesna bir kişilik. Ben kendisine birebir vakitte ‘bilgem’ diyorum. Zira ben de kendisinden kimi bahislerde çok istifade ettim. Bilhassa tarihi mevzularda sağ olsun darda kaldığımda kendisi benim hocam oldu. Yeterli ki Kemal beyefendi bizim kısmımıza gelmiş ve kendisi ile çok bedelli bir 4 yılı birlikte geçirdik” dedi.

“Kemal amca ile birebir sınıfta olmak bizim için bir baht oldu”

Üniversitede 73 yaşındaki bir öğrencinin alışılagelmişin dışında bir durum olduğunu lakin Kemal Benli ile birebir sınıfta olmanın kendileri için bir bahta dönüştüğünü kaydeden Benli’nin sınıf arkadaşı Cansu Bingül şunları söyledi:

“Biz burada hocalarımızdan kısmımızla alakalı bilgiler öğrenirken, Kemal amcadan da hayata dair şeyler öğrendik. O hiç bizdönemli ölçüdemüş üzere davranmadı, güya bizim akranımız üzereydi. Derslerimiz hoş geçiyordu. Kemal amca üzere biriyle birebir sınıfta olduğumuz için kendimizi şanslı bir sınıf olarak görüyorum. Dışarıda bir aktivite olduğu vakit kendisi hiç geri kalmaz, bizimle birlikte olurdu. Hiçbir vakit ne biz onu kendimizden, ne de o bizi kendinden farklı ve başka görmedi.” – AYDIN

aydın haberleri / Lokal

Öğrenci,Üniversite,Bölüm,Ders,Sınıf,Fakültesi,Yaşı,Eğitim,Benli,Mezun,Zor,Zaman,Kemal Beyefendi,Anca,Aydın,Güzel ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.