Tüm gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında! Ekonomistler tek bir tahminde birleşti

Ekonomi Haberleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılını, eylül ayında başladığı seri faiz indirimleriyle kapatmıştı. Merkez …

17.08.2022
Tüm gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında! Ekonomistler tek bir tahminde birleşti

Ekonomi Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılını, eylül ayında başladığı seri faiz indirimleriyle kapatmıştı. Merkez Bankası eylül ayında 100 baz puan, ekim ayında 200 baz puan, kasım ayında ise 100 baz puan, aralık ayında ise 100 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Böylelikle 4 ayda toplamda 500 baz puanlık indirimle faiz yüzde 14’e çekilmişti.

2022’DE SABİT KALDI

Merkez Bankası, 2022 yılında ise faizde bir değişikliğe gitmedi. Ocak ayından itibaren değişiklik yapmayan Merkez, faizi yüzde 14’te sabit bıraktı.

KARAR YARIN AÇIKLANACAK

Merkez Bankası 2022 yılının sekizinci faiz kararını ise 18 Ağustos Perşembe günü s kent aydın haberleri t 14.00’te açıklayacak. Piyasada genel beklentiler faizlerin sabit tutulacağı tarafında olurken TCMB’nin Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısına ait ekonomistlerin iddiaları şöyle:

TCMB ANKETİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ağustos ayı “Piyasa İştirakçileri Anketi” sonuçları geçtiğimiz günlerde yayımladı. İştirakçilerin BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir evvelki anket devrinde olduğu üzere bu anket periyodunda de yüzde 14 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo rehberaydin.comle faiz oranı cari ay sonu beklentisi de bir evvelki anket devrinde ve bu anket periyodunda yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

kent aydın haberleri ANKETİ

kent aydın haberleri Finans’ın piyasa beklenti anketi, 16 ekonomistin iştirakiyle sonuçlandı. Anket sonuçlarına nazaran, ekonomistlerin tamamı siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyor. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında siyaset faizi değiştirilmeyerek yüzde 14’te bırakılmıştı. Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faiz oranına ait beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

BLOOMBERG ANKETİ

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin 15 kurumun iştirakiyle hazırladığı ankette medyan beklenti siyaset faizinin yüzde 14 düzeyinde sabit bırakılması istikametinde gerçekleşti. Mevcut toplantıda bir kurum siyaset faizinde 100 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor. Yıl sonu varsayımını paylaşan 15 kurumun ise medyan beklentisi faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 düzeyinde tutulacağı tarafında oldu. En düşük yıl sonu iddiası veren kurum siyaset faizinin yüzde 9 düzeyine kadar düşürülmesini, en yüksek kestirimi paylaşan kurum ise yıl sonuna kadar siyaset faizinin yüzde 40 düzeyine kadar yükseltilmesini bekliyor.

Faiz,Sonu,Yüzde 14,Beklenti,Anket,Baz,Ayında,Kurum,Anketi,Sabit,Merkez Bankası ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.