Bütün kalpler bir oldu! 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler, saat 03.02’de anıldı

Güncel Haberler Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan ve Türkiye’nin gördüğü kıymetli ölçüde sarsıntılardan biri olarak tanımlanan 17 …

17.08.2022
Bütün kalpler bir oldu! 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler, saat 03.02’de anıldı

Güncel Haberler

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan ve Türkiye’nin gördüğü kıymetli ölçüde sarsıntılardan biri olarak tanımlanan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden tam 23 yıl geçti.

17 BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI YİTİRDİ

S kent aydın haberleri t 03.02’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Zelzelesi; Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce’de yıkıma neden oldu. TBMM Zelzele Riskinin Araştırılarak Zelzele İdaresinde Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi· Emeliyle Kurulan Meclis Araştırması Kurulunun Temmuz 2010 tarihli raporuna nazaran, sarsıntıda 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı. Yaklaşık 200 bin kişinin evsiz kaldığı, 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yerinin yıkıldığı zelzeleden 16 milyona yakın kişi değişik seviyelerde etkilendi, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar tespit edildi.

GECE BOYUNCA ANMA MERASİMİ YAPILDI

Depremin üzerinden 23 yıl geçti, lakin hafızalara kazınan felaketin tüm acısı birinci günkü üzere taze. Sarsıntıda hayatını kaybedenleri anmak isteyenler ise İstanbul, Ankara, Yalova, Kocaeli üzere birçok kentin farklı noktalarında bir ortaya geldi. S kent aydın haberleri t tam 03.02’de ise bütün kalpler bir oldu.

“45 SANİYE GÖLCÜKLÜLER İÇİN UNUTULMAYACAK BİR VAKİT PARÇASI”

Gölcük Kavaklı kıyısında de s kent aydın haberleri t 03.02’yi gösterdiğinde anıt önünde zelzelede hayatlarını yitirenler anısına hürmet duruşunda bulunuldu, akabinde Kur’an-ı Kerim okundu. Burada açıklama yapan Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, 45 saniyenin Gölcüklüler için unutulmayacak bir mühlet olduğunu belirterek, “17 Ağustos Marmara zelzelesinin üzerinden 23 yıl geçti. 45 saniye insan hayatında çok kısa bir müddet lakin biz Gölcüklüler için unutulmayacak, yakınlarımızı sevdiklerimizi yitirdiğimiz bir vakit kesimi. Ortadan geçen 23 yılın akabinde 03.02’de Gölcük’te acılar hala taptaze ve dipdiri. Aslında maddi manada kaybedilen ne varsa her şey geri geldi. Sevdiklerimizi yitirdiklerimize yine kavuşmak üzere bir durum yok. Biz şunu anladık. Afetlere önlem manasında hazır olmalıyız. Mahallî idare ve merkezi yönetim olarak bilhassa AFAD teşkilatının sarsıntıya hazırlık tarafından çok değerli bir işlevi olduğunu memleketimizde kısa mühlet evvel yaşanan su baskını, sarsıntı ve yangın üzere afetlerde gördük. Bundan sonra yapmamız gereken bu önlemlerin sıkılaştırılması ve vatandaşlarımızın da kurallara uyup alınması gereken önlemleri alarak hareket etmeleri gerekir. Sarsıntıda hayatlarını kaybetmiş şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum geride kalan yakınlarına ve sevenlerine de Allah’tan sabır diliyorum. Hala ortamızda o günlerin izlerini taşıyanlara sıhhat ve iyilik diliyorum. Allah bizi doğal afetlerden korusun diyorum.” tabirlerini kullandı.

AVCILAR’DA ANITA KARANFİL BIRAKTILAR

Konuşmaların akabinde aktifliğe katılanlar Zelzele Anıtı’na karanfil bıraktı.

aydın haberleri / Yeni

Deprem,Gölcük ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.