İkinci el otomobil satışına getirilen 6 ay ve 6 km şartıyla piyasada her şey değişiyor! Artık her önüne gelen sıfır araç ilanı veremeyecek

Ekonomi Haberleri Ticaret Bakanlığı, sıfır kilometre kadar araçların satın alındıktan sonra hiç kullanılmadan daha yüksek fiyatta satılmasını …

17.08.2022
İkinci el otomobil satışına getirilen 6 ay ve 6 km şartıyla piyasada her şey değişiyor! Artık her önüne gelen sıfır araç ilanı veremeyecek

Ekonomi Haberleri

Ticaret Bakanlığı, sıfır kilometre kadar araçların satın alındıktan sonra hiç kullanılmadan daha yüksek fiyatta satılmasını önlemek için harekete geçti. Bu kapsamda İkinci el araç satışına 6 ay ve 6 bin km kuralı getiren düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tescil edilmiş araçlar, 15 Eylül’e kadar satılması halinde uygulamadan muaf olacak. Kelam Gelimi Edilen karar ile birlikte araç satış platformları da harekete geçti.

SADECE YETKİLİ BAYİLER SIFIR ARAÇ İLANI VEREBİLECEK

Sahibinden.com açıklamasına nazaran, şirket, motorlu kara taşıtı ticaretine ait şeffaflığı artırmak ve tüketiciyi korumak ismine değerli birtakım değişiklikleri hayata geçireceğini duyurdu. Bu kapsamda yalnızca otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebilecek.

YETKİLİ BAYİ DIŞINDAKİLER İKİNCİ EL OLARAK İLAN VEREBİLECEK

Yetkili bayilerin dışındaki satıcılar, ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini yalnızca “İkinci El” olarak seçebilecek ve “Araç Kilometre kadarsi” için en az 6 bin km girebilecek. Ayrıyeten girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan ayrıntı sayfasında aracın durumunu gösteren “Sıfır” yahut “İkinci El” tabiri, sıralamada “Kilometre kadar” bilgisinin önüne taşınacak. Böylece alıcıların, aracın ikinci el mi sıfır mı olduğunu, kilometre kadarsi ile birlikte görmeleri sağlanacak. Bu değişikliklerin 15 Eylül’de devreye alınması planlanıyor.

AYNI MODELİN “2022 YENİ LİSTE FİYATI” DA GÖSTERİLECEK

Ek olarak ilan ayrıntı sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın bununla bir arada ayrıyeten, birebir modelin distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Şimdiki Liste Fiyatı” da gösterilecek. Böylelikle ilandaki araç için istenen fiyat ile sıfırının aktüel liste fiyatı şeffaf bir biçimde tüketicilere sunulmuş olacak. Açıklamada yeni düzenlemeye ait değerlendirmesine yer verilen sahibinden.com Üst yöneticisi (CEO) Burak Ertaş, 2000 yılından bu yana Türkiye’de ticareti kolaylaştıran ve istihdama katkı sunan bir teknoloji şirketi olduklarını belirtti.

Aynı vakitte emlak ve otomotiv bölümlerindeki ticari f kent aydın haberleri liyetlerin şeffaf biçimde yürümesine ve iktisada katkıda bulunan bir kurum olduklarının altını çizen Ertaş, “Son devirde sıfır ve ikinci el araç ticaretinde yaşanan ezaları ve bahisle ilgili Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye’nin sahibinden.com’u olarak biz de platformumuzun işleyişini bu düzenlemelerle uyumlu hale getiriyoruz. 15 Eylül’de devreye alacağımız bu değişikliklerin kullanıcılarımızın araç alım satım tecrübelerini daha da şeffaf hale getireceği inancındayız.” dedi.

Ertaş, satılık araç ilanlarında satış fiyatını, ilanı girenlerin belirlediğini, kendilerinin fiyatlara rastgele bir müdahalelerinin bulunmadığını vurguladı. Bununla birlikte, ilan ayrıntı sayfasında aracın sıfırının distribütörü tarafından belirlenen yeni liste fiyatını da göstereceklerini aktaran Ertaş, böylelikle tüketicinin şuurlu seçim yapmasına imkân sağlayacaklarını söz etti.

kent aydın haberleri / İktisat

İlan,Araç,Fiyat,Sıfır,İkinci El,Ticaret ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.