Bakan Nebati duyurdu: Vergi politikalarını hayata geçiriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanlığı, esnaftan patronlara, yatırımcılardan tüketicilere kadar tüm bölümlere sağlanan vergi kolaylıklarını husus madde …

17.08.2022
Bakan Nebati duyurdu: Vergi politikalarını hayata geçiriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanlığı, esnaftan patronlara, yatırımcılardan tüketicilere kadar tüm bölümlere sağlanan vergi kolaylıklarını husus madde derledi.Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Esnafımızdan çalışanlarımıza…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, esnaftan patronlara, yatırımcılardan tüketicilere kadar tüm kesitlere sağlanan vergi kolaylıklarını unsur husus derledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Esnafımızdan çalışanlarımıza, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar tüm kesitleri ilgilendiren vergi siyasetlerini hayata geçiriyoruz.” tabirini kullandı.

Geniş kitleleri ve işletmeleri desteklediklerini belirten Nebati, “Gece gündüz demeden gencinden yaşlısına kadar her vatandaşımıza, temel besinden minimum fiyata varıncaya dek, vergi boyutu ile nasıl takviye olabileceğimizi hesaplıyor ve gecikmeden bu adımları atıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda esnaf ve patrona sağlanan vergi kolaylıkları 9 husus halinde sıralandı. Kelam Gelimi Edilen kolaylıklar şöyle:

1- Meskenden üretim yapanların beyanname verme, defter tutma ve doküman düzenleme üzere zorunlulukları bulunmuyor. E-ticarete husus olan ve meskende imal ettikleri eserleri satanlar da esnaf muafiyetinden yaralanabiliyor.

2- Kolay yordama tabi 850 bin esnafın ticari yararları gelir vergisinden istisna tutuluyor.

3- Toplumsal medya içerik üreticilerinin çıkarları kolay bir yolla vergilendiriliyor.

4- Süreksiz vergi beyanname sayısı 4 yerine 3 olarak belirlendi.

5- Genç girişimcilere 3 yıl boyunca gelir vergisi istisnası uygulanıyor.

6- Taban fiyatta gelir ve damga vergisi istisna tutuluyor.

7- İnteraktif vergi daireleri üzerinden süratli ve uzaktan hizmet veriliyor.

8- Çiftçilerin dayanak ödemelerinden vergi alınmıyor.

9- Yurt dışı ve içi varlıkların bildirim ve beyan edilerek kayıtlara alınmasına imkan tanıyan “Yeni Varlık Barışı” düzenlemesi hayata geçirildi.

TÜKETİCİYE YÖNELİK DÜZENLEMELER

Tüketiciye sağlanan vergi kolaylıkları 4 husus halinde aktarılırken, enflasyonla uğraş ve vatandaşların alım gücünü artırmak maksadıyla 2022 yılında hayata geçirilen KDV oran indirimleri ile yaklaşık 50 milyar lira vergiden vazgeçildiği belirtildi. Tüketiciye yönelik öbür düzenlemeler şöyle sıralandı:

– Toptan-perakende ayrımı kaldırılmak suretiyle besin eserlerinde KDV oranı yüzde 1’e indirilerek uygulama kolaylığı sağlandı.

– Vatandaşların tüketim sepetinde değerli yer tutan paklık ve hijyen unsurlarında KDV oranları yüzde 8’e indirildi.

– Güç teslimlerinin genelinde yüzde 18 KDV uygulanırken, meskenlerde kullanılan elektrikte ve çiftçilerin sulamada kullandığı elektrikte KDV oranları yüzde 8’e indirildi.

Açıklamada verilen bilgilere nazaran yatırımcıya sağlanan KDV kolaylıkları ise şöyle:

1- KDV’de alıcı mükelleflerin satıcı mükelleflere bağlı aksiliklerden etkilenmemesi maksadıyla “İsteğe Bağlı Tam Tevkifat” uygulaması hayata geçirildi.

2- İmal ettikleri malları direkt ihraç eden imalatçılara, ihracat bedelinin yüzde 10’una kadar devreden KDV meblağı ile sonlu olarak iade talep etme imkanı getirildi.

3- İmalat sanayine yönelik yatırım teşvik evrakı kapsamında yapılan inş kent aydın haberleri t yatırımlarındaki istisna 2025 yılı sonuna kadar uzatılırken, turizm inş kent aydın haberleri t yatırımları da kapsama alındı ve istisna uygulaması kolaylaştırıldı.

4- Dahilde sürece ve süreksiz kabul rejimleri kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak hususların KDV’siz alınabilmesine yönelik uygulama 2025 sonuna kadar uzatıldı.

5- Sanayi sicil evrakına haiz olan sanayicilerin, imalat endüstrisinde kullanılmak üzere alacakları yeni makine ve teçhizatlar için yatırım teşvik dokümanı olmasa dahi 2022 yılı sonuna kadar KDV istisnasından yararlanmalarına imkan sağlandı.

6- 6745 sayılı Kanunun 80. hususu kapsamında teşviklerden yararlanmasına karar verilen teknolojilerin geliştirilmesi için AR-GE f kent aydın haberleri liyetleri sonucunda üretilen motorlu taşıt araçlarının geliştirilmesine yönelik verilen mühendislik hizmetlerine ait istisna uygulaması getirildi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.