TESK Başkanı: Sigara yapılan her zam kaçaklık oranını artıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, kaçak tütün oranındaki artış ve sigara artırımlarıyla ilgili …

12.07.2022
TESK Başkanı: Sigara yapılan her zam kaçaklık oranını artıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, kaçak tütün oranındaki artış ve sigara artırımlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.Tütün mamullerine arka arda yapılan artırımların kaçakçılık oranını artırdığını söy…

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, kaçak tütün oranındaki artış ve sigara artırımlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Tütün mamullerine arka arda yapılan artırımların kaçakçılık oranını artırdığını söyleyen Palandöken’in açıklamaları şöyle:

“SİGARA FİYATLARINDAKİ HER YÜKSELİŞTE KAÇAKÇILIK ORANI DA ARTIYOR”

“Sigara fiyatlarındaki her yükselişte kaçakçılık oranı da artıyor. Sigara fiyatları yükselince, sigara karaborsacılığı birebir vakitte kaçakçılar bu hususta faal misyonlarını biraz daha artırarak devam ediyor. Bu ortada hem devlet hem de içen insanların ziyanına mal oluyor. Yaklaşık 50 milyar liralık, yüzde 20’lik bir hissede sigara kaçakçılığında ülkemize gelen sigara, satılan tekrar bandrollü, bayilerde satılanın üstüne ek kaçak oranında makron tütün yahut düğer tütün çeşitlerinin satıldığını görüyoruz.

Üst üste yapılan seri operasyonlarda hem bakanlıkların yapmış olduğu hem de İç İşleri Bakanlığı bu bahiste hassas davranıyorlar. Ancak mkent aydın haberlerilesef fiyatların yüksekliğinden bu satıcıların çıkarlarının artmasından kaynaklanan, vatandaşın da mecbur kalıp yüksek fiyatlı sigara içmesine neden olduğu üzere, kimyevi içeriğini bilmediği tütün yahut sigaralarda kıymetli bir kaçakçılığın olduğunu söylemek mümkün.

“KAÇAK SİGARA ÖLÇÜSÜ DEVLETİN 50 MİLYAR LİRA GELİR KAYBINA NEDEN OLUYOR”

Tabi bu çeşitli yasa dışı yollardan geliyor. Karayoluyla geliyor, deniz yoluyla geliyor. Hasebiyle bu gelen sigara ölçüsü da 50 milyar liralık devletin gelir kaybına neden olduğu üzere tabi bunu satan beşerler için de tıpkı biçimde ziyana uğradığını tespit ediyoruz. Tütünün olağan ki insan sıhhatine ziyanlı olduğunu herkes biliyor. Lakin fiyatlar yükseltilerek bunun önüne geçmenin mümkün olmadığını da herkes biliyor.

Dolayısıyla sigaradaki çok artırımların çok yükselişi, bu gözü dönmüşlerin hırsını biraz daha kabartıyor. Yapılacak şey, vatandaşların bu hususta hassas olması. Satılan tütünün ne olduğunu bilmeden alıp, sarım makineleriyle cazip hale getiren, ekonomik durumu biraz daha zayıf olan kesitlerin de bu tütünü içmek zorunda kaldığını herkes biliyor. Bizim için en kıymetli olan insan sıhhatini korumak.

“EĞİTİM YOLUYLA CAYDIRICILIK ARTABİLİR”

Yasal yoldan sigara satışlarının engellenmesiyle ilgili kolluk kuvvetleri çalışıyor fakat bizler de vatandaş olarak buna dayanak olmalıyız. Esasen bayilerde 18 yaşın altına sigara satılması yasak. Hasebiyle hami önlemlerle, eğitim yoluyla tahminen sigara satışlarındaki yahut tütün içicilerindeki caydırıcılık oranı artabilir. Bunun için yapılacak şey, herkes el ele verip hem devletin ziyanını hem içen vatandaşın sıhhatini düşünmek mecburiliği var.”

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.