Ekonomide 20 yıl sonra bir ilk! Dolar ve euro eşit seviyeye geldi

Küresel piyasalarda tüm para ünitelerine karşı güçlenen dolar, euro ile başa baş düzeyine geldi. Yurt içi piyasalarda dolar 17,39 TL, euro 17,41 …

12.07.2022
Ekonomide 20 yıl sonra bir ilk! Dolar ve euro eşit seviyeye geldi

Küresel piyasalarda tüm para ünitelerine karşı güçlenen dolar, euro ile başa baş düzeyine geldi. Yurt içi piyasalarda dolar 17,39 TL, euro 17,41 TL düzeyine yükseldi.

Dolar ve euroda bugün sabah skent aydın haberleritlerinde bir birinci yaşandı. Euro-dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük düzeye gelerek, 17.40 düzeylerinde eşitlendi.

PARİTEDE EN DÜŞÜK SEVİYE

Euro/dolar paritesi haftanın birinci süreç gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1,0057 düzeyini test etti. Böylece paritede 20 yıldan bu yana en düşük düzey kaydedildi.

STERLİN DE DOLAR KARŞISINDA KAYIP VERİYOR

İngiltere’de yaşanan siyasi çalkantının tesiriyle sterlinin de dolar karşısında bedel kaybı hızlandı. Sterlin, dolar karşısında yüzde 1 kayıp yaşadı.

Doların güçlenmesinde haftanın birinci süreç gününde risk iştahında görülen bozulma da rol oynadı. Çin’de yine Covid-19 olaylarının artması ve salgın tedbirlerinin gündeme gelmesi risk algısını olumsuz etkilerken, Avrupa payları ve ABD vadelileri de geriledi.

TÜM GÖZLER 13 TEMMUZ’A ÇEVRİLMİŞ DURUMDA

Öte yandan piyasalar, 13 Temmuz’da açıklanacak ABD enflasyonuna odaklandı. ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi öncesi enflasyon tasası ve inançlı liman olarak dolara talebi arttırdı. Ekonomistler, ABD’de enflasyonun yüzde 9 düzeyine yaklaşarak 40 yıllık tepeyi görmesini iddia ediyor.

Dolar,Seviye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Ekonomi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.