DSÖ’den “acil sağlık durumu” uyarısı! Koronanın son 2 hafta içindeki artışı hayli ürkütücü

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgınının şimdi sona ermediğini, hala global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ettiği konusunda uyardı …

13.07.2022
DSÖ’den “acil sağlık durumu” uyarısı! Koronanın son 2 hafta içindeki artışı hayli ürkütücü

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgınının şimdi sona ermediğini, hala global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ettiği konusunda uyardı. Yapılan incelemelere nazaran, son iki haftada yapılan incelemelerde olaylar yüzde 30 artış gösterirken, DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Arehberaydin.comnom Ghebreyesus ise “Covid-19 hiçbir yerde bitmedi” sözlerini kullandı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını hakkında açıklamalarda bulundu. DSÖ’nün bağımsız uzmanlardan oluşan Acil Durum Komitesi tarafından verilen bilgilendirme argümanında, Covid-19’un 30 Ocak 2020’de DSÖ tarafından “Uluslararası Değer Arz Eden Halk Sıhhati Acil Durumu” ilan etmesinden bu yana hala global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ettiği tabir edildi.

SON 2 HAFTADA OLAYLAR YÜZDE 30 ARTTI

Artan olaylar, devam eden viral evrim ve kimi ülkelerde sıhhat hizmetleri üzerinde devam eden baskı nedeniyle Covid-19 salgınının hala acil bir durum olduğu manasına geldiğini aktaran Komite, son iki haftada DSÖ’ye bildirilen olayların yüzde 30 arttığını lakin büyük ölçüde aşılardan kaynaklanan artan nüfus bağışıklığının hastaneye yatışları ve can kayıplarını azalttığını belirtti.

“VİRÜS BİZE GERÇEK GELİRKEN BİZ DE GERİ İTMELİYİZ”

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Arehberaydin.comnom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde sanal bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Covid-19 hiçbir yerde bitmedi” sözlerini kullanarak, “Virüs bize hakikat gelirken, biz de geri itmeliyiz” dedi.

6 MİLYONDAN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Dünya genelinde 561 milyon 978 bin 768 Covid-19 olayı tespit edilirken, 6 milyon 375 bin 51 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

aydın haberleri / Şimdiki

Dsö,Covid-19 ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.