Tarımın son kışı olmasın

Plansızlık, ithalata bağımlılık ve kur tesiriyle artan maliyetler kıskacında kalan tarımda alarm zilleri çalıyor. Türkiye’yi kendine yeten ülke …

11.01.2022
Tarımın son kışı olmasın

Plansızlık, ithalata bağımlılık ve kur tesiriyle artan maliyetler kıskacında kalan tarımda alarm zilleri çalıyor. Türkiye’yi kendine yeten ülke pozisyonundan üretemeyen ülkeye taşıyan gidişata, Zirkent aydın haberlerit Odaları Lideri Şemsi Bayraktar dikkat çekti. Elektrik, m…

Plansızlık, ithalata bağımlılık ve kur tesiriyle artan maliyetler kıskacında kalan tarımda alarm zilleri çalıyor. Türkiye’yi kendine yeten ülke pozisyonundan üretemeyen ülkeye taşıyan gidişata, Zirkent aydın haberlerit Odaları Lideri Şemsi Bayraktar dikkat çekti. Elektrik, mazot ve gübreye artırımlar nedeniyle çiftçilerin ekim yapamadığını söyleyen Bayraktar, ekim yapanın da tarlasını sulayamadığını belirtti.

BESİNE ERİŞİM ZORLAŞACAK, ÇİFTÇİYİ TARLAYA DÖNDÜRECEK TEDBİR KOŞUL

Bu yıl besine erişimin zorlaşacağı ikazında bulunan Bayraktar “Maliyetleri karşılayamayan üretimden vazgeçecek, fiyatlar yükselecek. Besine ulaşım zorlaşacak ve bundan herkes ziyan görecek” dedi. Bahar periyodundaki gübre atımı öncesinde acil tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. Devletin belli bir plan dahilinde çiftçiyi tarlaya döndürecek dayanakları uygulaması için davet yapıldı.

ÇUVALI 93 LİRAYDI 650 LİRAYA FIRLADI

CHP Sözcüsü Öztrak’ın gündeminde de tarladaki kriz vardı: Artırımlar ezip geçiyor, çiftçi tarlaya taban gübresini atamadı. Bir çuval gübrenin fiyatı 93 liradan 800’e çıktı, artık 650 lira civarında. Toprak Mahsulleri Ofisi kara gün dostu mu düşman mı anlamadık. Besiciye yüzde 8’le sattığı arpayı, sanayiciye yüzde 1’le satıyor. Çiftçiye dayanakları artırıp ödemezsiniz millet yiyecek ekmek bile bulamayacak.

BESİN KITLIĞI KAPIDA

Tarım maliyetlerinde başta gübre ve mazota gelen yüksek artırımlar çiftçiyi üretim yapamaz hale getirdi. TZOB Lideri Bayraktar, tarımda ekimin azaldığını , üretim yapanların ise tarlaya gübre atamadığını vurgulayarak ‘’Bu maliyetleri karşılayamayan üreticilerimiz üretimden vazgeçecek, fiyatlar yükselecek, besine ulaşım da zorlaşacaktır” dedi. Bayraktar’ın bununla birlikte ayrıyeten CHP Sözcüsü Öztrak da artırımların çiftçileri ezip geçtiğini belirterek ‘’Bir depo mazot doldurmanın maliyeti ikiye, bir çuval gübrenin maliyeti 7’ye katlanmış, bu yıl besin krizi kapımızda’’ diye konuştu.

Türkiye’de 2021 yılında yüksek kur ve doruğa tırmanan enflasyon üretimi sekteye uğrattı. Tarımda yaşanan kuraklıkla bir arada yüksek maliyetlerden ötürü çiftçi üretim yapamadı. Devlet takviyelerinin yetersiz olduğu tarımda temel girdiler gübre ve mazota daima yapılan artırımlar ekimin azalmasına neden oldu.

Türkiye Zirkent aydın haberlerit Odaları Birliği (TZOB) Lideri Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada birçok çiftçinin tarlasına gübre atamadığını vurgulayarak üreticinin tarladan çekildiğini aktardı. Elektrik, mazot ve gübreye gelen artırımlar nedeniyle pek çok çiftçinin ekim yapamadığını belirten Bayraktar, ekim yapan çiftçinin ise sulama yapamadığını ve gübre atamadığını aktardı. Ziraî girdilerde yapılan artırımlara rağmen dayanakların yetersiz kaldığını belirten Bayraktar, ‘’Çiftçimiz esasen gübre ve mazottaki yüksek artışlar nedeniyle sonbahar ve kış ekimini yapamadı.

Ekim yapanlar ise gübreyi yetersiz kullandı yahut hiç kullanamadı. Yılbaşında yapılan bu yeni artırımlar girdi maliyetlerini daha da artıracak, girdi kullanımını daha da azaltacaktır. Yeni elektrik fiyatlarıyla sulama da yapılamayacaktır. Yalnızca sulamadan ötürü çiftçimizin elektrik fiyatları 2 kat arttı. Bu maliyetleri karşılayamayan üreticilerimiz üretimden vazgeçecek, fiyatlar yükselecek, hem çiftçilerimiz hem tüketicilerimiz ziyan görecek, besine ulaşım da zorlaşacaktır.

Zati badire içinde olan hayvancılık kesimi, yem fiyatlarındaki artış, çiğ süt ve karkas fiyatlarının para etmemesi sonucu daha sıkıntı günler yaşayacaktır. Kesim yeni bir kriz ile karşı karşıyadır’’ dedi. Byraktar’ın bununla birlikte ayrıyeten CHP Parti sözcüsü Faik Öztrak da artırımların çiftçileri ezip geçtiğini belirterek ‘’Erdoğan’ın son mazot ve gübre artırımlarından sonra, çiftçi tarlasına taban gübresini atamadı. Son bir yılda traktöre, bir depo mazot doldurmanın maliyeti ikiye katlanmış. Bir çuval gübrenin maliyeti 7’ye katlanmış’’ diye konuştu.

TARIMIN FİNANSMANI KREDİ BORÇ VE FAİZ OLDU

Çiftçilerin 2021 yılında da finansman sorunu yaşadığını belirten Türkiye Zirkent aydın haberlerit Odaları Birliği (TZOB) Lideri Şemsi Bayraktar, “Son yıllarda afetlerin de tesiriyle çiftçilerimizin kredi borçları arttı. Çiftçilerimizin bir kısmı, öbür bankalardan yüksek faizle aldığı kredilerle borcunu kapatmak zorunda kaldı. Üreticilerimize kredi sağlayan kamu kurumlarının faiz oranları da hayli yüksektir. Ziraî kredilerde Zirkent aydın haberlerit Bankası tarafından en düşük uygulanan yılık cari faiz yüzde 16, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından uygulanan yıllık en düşük faiz oranı ise yüzde 22’dir. Başka bankalarda ise bu oranlar yüzde 25-30 ortasında değişiyor’’ dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bilgilerine nazaran, 2020 yılı Eylül ayında 128,2 milyar lira olarak gerçekleşen tarım ve balıkçılık nakdi ve takipteki toplam kredi bakiyesi, 2021 Eylül ayına kadar 156 milyar liraya ulaştığını aktaran Bayraktar, şiddetli kuraklık olmak üzere yaşanan doğal afetler nedeniyle ekonomik geliri azalan ve krediye daha fazla muhtaçlık işiten tarım dalında problemler daha fazla arttığını ve geçmiş yıllardan birikerek gelen ve bu sene kâfi geliri elde edemeyen birden fazla üretici, artan kredi borcunu ödeyemediğini söyledi.

‘MİLLET YİYECEK EKMEK BİLE BULAMAYACAK’

Tarım girdilerine gelen artırımlara ait değerlendirmede bulunan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak son mazot ve gübre artırımlarından sonra, çiftçinin tarlasına taban gübresini atamadığını belirterek ‘’Buğday ve arpa kışa zayıf girdi. Bu ay sonunda, buğday ve arpanın kardeşlenmesini artıran, üre gübresinin atılması gerekiyor’’ dedi. Geçtiğimiz yıl bu vakitler, bir çuval üre gübrenin 93 lira olduğunu anımsatan Öztrak Aralık ortasında birebir çuvalın fiyatı 800 liraya çıktığını söyledi.

Üre gübrenin fiyatının geçen yıla nazaran, 7 kat arttığını aktaran Öztrak, Ancak çiftçinin böğrüne 9 santim bıçak saplayanlar, bıçağı artık 2 santim geri çektiler diye, gübrenin fiyatı az biraz düştü diye, çiftçimizden bir de sıkılmadan, şükran bekliyorlar’’ tabirlerini kullandı. Besiciye arpayı yüzde 8 KDV le satan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sanayiciye yüzde bir KDV ile sattığının altını çizerek ‘‘Çiftçinin kara gün dostu’ diye bilinen Toprak Mahsulleri Ofisi de, çiftçiye dost mu, düşman mı anlamadık. Öte yandan Çiftçiye takviyeleri çabucak artırıp, ödemezsiniz; bu yıl besin krizi kapımızda. milletimizi ucuz ekmek için, şu kış günü aslında sıraya soktunuz. Bu türlü giderse, millet yiyecek ekmek bile bulamayacak. Milletin ekmeğiyle daha fazla oynamayın’’ diye konuştu.

MALİYETLERDE REKOR ARTIŞ

TZOB Lideri Şemsi Bayraktar, maliyetlerdeki artışa ait şu bilgileri verdi: “Önemli bir ziraî girdi olan gübrede, Aralık ayı itibariyle son 1 yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 437, üre gübresi yüzde 403, amonyum nitrat gübresi yüzde 371, DAP gübresi yüzde 294 ve 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 261 oranında arttı.

Üreticilerimiz 2021 yılı Aralık ayında yüzde 22,2’lik artışla 104,1 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kaldı. Üreticilerimiz mesken abone kümesine nazaran yüzde 16,34 daha kıymetli elektrik kullandı. Artan elektrik fiyatları üretimin sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit ögesi halinde geldi. Üreticilerimiz bu elektrik fiyatlarıyla üretim yapamaz hale geldi. Üreticilerimizin verimli bir biçimde üretime devam edebilmeleri için elektrik fiyatları makul seviyeye çekilmelidir.

‘PİYASALARI ALEV SARDIĞINDA GÖRMÜŞ OLACAĞIZ’

Gübre fiyatlarına gelen yüksek artırımları kıymetlendiren zirkent aydın haberlerit mühendisi Faik Toy, geçtiğimiz Ocak ayında gübre fiyatlarına yüzde 100 artırım geldiğini ve bunun besin fiyatlarını nasıl etkilediğinin daima birlikte görüldüğünün altını çizerek ‘’2021’de yüzde 100 artırımın ne yaptığını gördük. Artık hesap edin 2022’de yüzde 450 artırımlı gübreyle ekilen eserler piyasaya çıkacak, asıl o vakit ne olacak?’’ dedi.

Besin fiyatlarında yaşanacak artışlara evvelce dikkat çektiğini fakat kimsenin inanmadığını lisana getiren Toy, ‘’Günlerdir gübre fiyatına tahlil bulun dedik mkent aydın haberlerilesef kimse oralı olmadı. Keçi zımnî hamile kalır, doğururken aşikar doğurur. Tavuk yemini sesiz yer, yumurtlarken cümle alem duyar. Gübrenin doğuruşunu da aylar sonra piyasaları alev sardığında hepimiz görmüş olacağız. Bir kenara not edin’’ tabirlerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.