Danimarka İstihbarat Servis Başkanı Lars Findsen gözaltında

Danimarka’da istihbarat servisi skandallarına bir yenisi daha eklendi. Danimarka basınında yer alan haberlerde, Savunma İstihbarat Servisi (DDIS …

11.01.2022
Danimarka İstihbarat Servis Başkanı Lars Findsen gözaltında

Danimarka’da istihbarat servisi skandallarına bir yenisi daha eklendi. Danimarka basınında yer alan haberlerde, Savunma İstihbarat Servisi (DDIS) Lideri Lars Findsen’in “son derece gizli” olan bilgileri sızdırma suçlamasıyla 9 Aralık’tan bu yana gözaltın…

Danimarka’da istihbarat servisi skandallarına bir yenisi daha eklendi. Danimarka basınında yer alan haberlerde, Savunma İstihbarat Servisi (DDIS) Lideri Lars Findsen’in “son derece gizli” olan bilgileri sızdırma suçlamasıyla 9 Aralık’tan bu yana gözaltında olduğu tabir edildi.

Dava hakkındaki yayın yasağının kaldırılmasının akabinde Findsen’in gözaltına tutulduğu ortaya çıkarken, geçtiğimiz sene aralık ayında Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servisi (PET) ve DDIS’den 4 kişi istihbarat bilgilerini sızdırdığı kuşkusu ile gözaltına alınmıştı.

GÖZALTI MÜHLETİ 4 ŞUBATA UZATILDI

Gözaltına alınan 4 eski ve mevcut vazifelinin özgür bırakıldığı aktarılan haberlerde, Findsen’in şu anda devam eden soruşturma kapsamında gözaltında olan tek isim olduğu tabir edildi.

Yargıcın gözaltı müddetini 4 Şubat’a kadar uzatmaya karar verdiği duruşmanın akabinde Findsen basına verdiği demeçte, “Suçlamaların öne sürülmesini istiyorum ve hatasızım. Bu büsbütün delilik” dedi.

Hakkında çok az alımını kamuoyu ile paylaşıldığı davada, sızdırılan bilgilerin tam olarak ne olduğu ve niteliği bilinmiyor.

PET tarafından verilen bilgilendirme argümanında ise, hür bırakılan 4 istihbarat yetkilisinin “son derece gizli” olan bilgileri sızdırdıkları kuşkusuyla “vatana rehberaydin.comnet” de dahil olmak üzere birçok hatadan suçlandığı aktarıldı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len suçlamalarda en az 12 yıl mahpus cezası öngörülüyor.

Öte yandan, Danimarka basını 2020 yılında, DDIS’ın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile Danimarka vatandaşları hakkında topladığı zımnî bağlantı ve ferdî datalarını paylaştığını öne sürmüştü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.