Tarım Kredi Kooperatifleri’nden hapis cezası alan çiftçi: Boğazımızı sıkıyorlar

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bir müddettir Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarını ödeyememesi nedeniyle üç ay “tazyik hapsi”ne mahkum …

29.11.2021
Tarım Kredi Kooperatifleri’nden hapis cezası alan çiftçi: Boğazımızı sıkıyorlar

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bir müddettir Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarını ödeyememesi nedeniyle üç ay “tazyik hapsi”ne mahkum edilen Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya’nın tahliyesi için çabalıyordu. Yalım, o süreci anlattı. Sivaslı Tarım Kredi Ko…

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, bir müddettir Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarını ödeyememesi nedeniyle üç ay “tazyik hapsi”ne mahkum edilen Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya’nın tahliyesi için çabalıyordu. Yalım, o süreci anlattı. Sivaslı Tarım Kredi Kooperatifi Müdiresi ile görüştüğünü, nöbetçi savcı ve yargıçların de gerekli kararı alarak Ankara’ya tutukluluğunun kaldırılması ile ilgili yazı gönderdiğini, avukatların Kaya’yı cezaevinden çıkarmak üzere açık cezaevine gittiğini söz etti.

’90 GÜN İÇERİDE KALIRSA KATİYETLE EKİM YAPAMAYACAK’

Yalım, bahisle ilgili şunları söyledi:

“Avukat arkadaşlarımız İbrahim Kaya’yı tutuklu bulunduğu cezaevinden çıkaracaklar. Ben buradan İbrahim Kaya’nın ailesine ve tüm vatandaşlarımıza bu muştuyu vermek istiyorum. Şu anda ekim ayındayız, çiftçilerimizin ekmesi gerekiyor. Zira toprak bu 15 gün içerisinde ekilmezse, çiftçilerimiz eserini alamayacak. Bu tazyik tutuklamasından ötürü 90 gün içeride kalırsa muhakkak ekim yapamayacak. İbrahim kardeşimize ‘geçmiş olsun’ diyeceğiz inşallah.”

‘ÇİFTÇİMİZE VERİLEN KREDİ FAHİŞ FAİZ ORANLARIYLA GERİ İSTENİYOR’

Avukat Yağmur Kerimoğlu, tahliyenin akabinde Ankara Açık Cezaevi önünde İbrahim Kaya ile birlikte şu açıklamayı yaptı:

“Zar sıkıntı geçinen çiftçilerimize verilen kredi de fahiş faiz oranlarıyla geri istenmekte. İstendiği yetmiyormuş üzere bu borçları ödeyemeyen çiftçilerin traktörleri gasp edilmekte, bu da yetmiyormuş üzere eşleriyle birlikte tazyik hapsine zorlanmaktalar. Müvekkilimin hem eşi tazyik hapsine zorlandı hem de üç çocuğu açıkta kalmaya zorlandı. Bugün tahminen bu adaletsizliğe tahlil bulabildik fakat kendisi üzere binlerce mağdur var. Umarım bu sorun kökünden çözülür ve bu mağduriyetler en kısa vakitte giderilir.”

‘BENİM ÜZERE BİNLERCE ÇİFTÇİ HACİZ KISKACINDA, FAİZ TERÖRÜYLE BAŞ BAŞA’

Çiftçi Kaya ise, “Tarım Kredi Kooperatifi, yüzde 71 faiz ile çiftçinin boğazını sıkmakta. Benim üzere binlerce çiftçi haciz kıskacında, faiz terörüyle baş başa bırakıldı. Devletten, yetkili mercilerden bunun bir an evvel halledilmesini istiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.