Zeytin ağacı sayısı yüzde 50 artan Türkiye, yeni rekorlara gidiyor

ULUSAL Zeytin ve Zeytinyağı Kurulu (UZZK) Lideri Dr. Mustafa Tan, son 15 yılda Türkiye’de zeytin ağacı sayısının yüzde 50 artarak 280 milyona …

29.11.2021
Zeytin ağacı sayısı yüzde 50 artan Türkiye, yeni rekorlara gidiyor

ULUSAL Zeytin ve Zeytinyağı Kurulu (UZZK) Lideri Dr. Mustafa Tan, son 15 yılda Türkiye’de zeytin ağacı sayısının yüzde 50 artarak 280 milyona ulaştığını belirtti.

ULUSAL Zeytin ve Zeytinyağı Kurulu (UZZK) Lideri Dr. Mustafa Tan, son 15 yılda Türkiye‘de zeytin ağacı sayısının yüzde 50 artarak 280 milyona ulaştığını belirtti. Zeytinyağı üreticisi birçok ülkede global ısınma nedeniyle rekoltenin düştüğünü belirten Dr. Tan, “Zeytinyağı rekoltesinin geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık yüzde 32 artarak 235 bin ton civarında gerçekleşmesi öngörüldü. Sofralık zeytinde de yaklaşık yüzde 40’lık artışla 506 bin ton zeytin rekoltesi tespit edildi” dedi.

UZZK Lideri Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. Mustafa Tan, 2021- 2022 zeytin dönemini kıymetlendirdi. Dünyada zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin bu yıl epey dertli olduğunu söyleyen Dr. Tan, Türkiye’de de yazın görülen orman yangınları ile yağış yetersizliğinin tasa yarattığını söyledi. Yangınlarda 500 bin civarında zeytin ağacının ziyan gördüğünü hatırlatan Dr. Tan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangından ziyan görmüş ağaç sayısı kadar fidan dağıttığını ve bu mevzuda çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Yaşanan aksiliklere rağmen rekoltenin yükseldiğini kaydeden Dr. Tan, “Rekolte çalışmaları, 2009- 2010 yılından beri bakanlığımızın görevlendirilmesiyle Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Kurulu tarafından muvaffakiyetle yürütülüyor. Türkiye’de bu yıl ‘var yılı’ yaşanıyor ve öbür ülkelere nazaran bu global iklim değişikliğinden daha az etkilendi. Zeytinyağı rekoltesinin geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık yüzde 32 artarak 235 bin ton civarında gerçekleşmesi öngörüldü. Sofralık zeytinde de yaklaşık yüzde 40’lık artışla 506 bin ton zeytin rekoltesi tespit edildi. Çalışmalar sona erdi ve dediğim üzere son derece dolu bir yıl değil. Ama yeterli bir ‘var yılı’nın ikincisine yaşadığımız söyleyebilirim. Bundan daha yeterlisi 287 bin ton olmuştu” dedi.’AĞAÇ SAYISI YÜZDE 50 ARTTI, DÜNYADA BU KADAR ARTIŞ YOK’Son 15 yılda zeytin ağacı sayısında hayli önemli bir artış olduğunu belirten Dr. Tan “Konseyimiz ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın birlikte koymuş olduğu maksatlar doğrultusundaki program dahilinde, zeytin ağacı sayımızda yaklaşık yüzde 50 bir artış oldu. Bu son derece sevindirici ve tüm dünya zeytinci ülkelerinde bu dönemde, bu derece bir artış yok. Şu anda geldiğimiz noktada yaklaşık 165 milyon meyve veren, 28 milyon da şimdi meyve vermeyen fidan düzeyinde ağaç olmak üzere toplam 193 milyon ağaç var. Bu da dünya klasmanında hayli kıymetli bir sıralama oluyor. Bizim bu manada, önümüzdeki yıllarda verimimizin daha tertipli ve var-yok yılları makasının daha az olacağı manasına geliyor” diye konuştu.’TAKLİT VE TAĞŞİŞ İLE ÇABA EDİYORUZ’Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yeni idareye yaptığı ziyarette kesimi ilgilendiren çok değerli kararlar aldıklarını tabir eden Dr. Tan, şunları söyledi:

“Bu toplantıyı bir milat olarak görüyoruz. Dalımızın değerli problemleriyle ilgili kısa ve orta vadede neler yapabiliriz, bunları tartıştık. Bunlardan bir adedini; dalımızı derinden etkileyen ve haksız rekabet yaratan insanların, üreticilerin üretim şevkini kıran taklit ve tağşiş konusu. İçine karışım yapan sahtekarlar var. Bunlarla gayrette konusunda hükümetimizin kanunları var. Yeni bir çalışmada da oldu. Caydırıcı unsurlar var ancak burada bilhassa işletme kayıt numaraları olan firmalarımıza denetimler yapılıyor. Halbuki beyaz tenekede yol kenarlarında satış yapanlar, işte tanker bazında bu düzmece yağları sevk edenler yahut da internet üzerinde genellikle Edremit-Ayvalık yağı, Aydın yağı ismi altında isim vererek ve teneke fabrikalarında bu formda çakma eserler yaptırarak satanları incelediğimizde, işletme kayıt numaralarının uydurma olduğunu görüyoruz. Bu firmaların açıklanan fiyatların altında satış yaptığını ve eser ölçüde zeytinyağı olduğunu görüyoruz. Bu mevzuda değerli bir çaba başlatıyoruz. Bakanlığımızla, tıpkı rekolte heyet çalışmalarında yetkilendirildiğimiz üzere bir ortak çalışmayla bu sorunun üstesinden geleceğimize ümit ediyorum.”


aydın haberleri / Fatih Emrah Erdoğan – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.