Tarihe mi Karışıyor? ADIS’e Neden Olan HIV Virüsünden Kurtulan 2. Kişi

Araştırmacılar, bağışıklık yetmezliğine neden olan AIDS virüsünden (HIV) büsbütün kurtulmuş olan ikinci bir hasta bulduklarını açıkladı.Bu …

17.11.2021
Tarihe mi Karışıyor? ADIS’e Neden Olan HIV Virüsünden Kurtulan 2. Kişi

Araştırmacılar, bağışıklık yetmezliğine neden olan AIDS virüsünden (HIV) büsbütün kurtulmuş olan ikinci bir hasta bulduklarını açıkladı.Bu biçimde daha fazla insanı virüsten güzelleştirmenin bir yolunu bulmanın mümkün olabileceği umudu artmış oldu. Euronew…

Araştırmacılar, bağışıklık yetmezliğine neden olan AIDS virüsünden (HIV) büsbütün kurtulmuş olan ikinci bir hasta bulduklarını açıkladı.

Bu formda daha fazla insanı virüsten güzelleştirmenin bir yolunu bulmanın mümkün olabileceği umudu artmış oldu.

Tarihe Mi Karışıyor? Adis'E Neden Olan Hiv Virüsünden Kurtulan 2. Kişi 1

Euronews’ten Sertaç Aktan’ın haberine nazaran, HIV’den kurtulan ikinci kişinin hastalık nedeniyle rastgele bir tedavi görmediği açıklandı. İlk teşhis edildikten sekiz yıl sonra faal enfeksiyon belirtisi göstermeyen bu hastada evvel yalnızca bir sefer benzeri bir hadise rapor edilmişti.

HIV’den kurtulan birinci kişi Loreen Willenberg isminde 67 yaşında bir bayandı.

Tarihe Mi Karışıyor? Adis'E Neden Olan Hiv Virüsünden Kurtulan 2. Kişi 2

Memleketler arası bilim insanları takımı Annals of Internal Medicine’de, aslen Arjantin’in Esperanza kentinden olan 30 yaşındaki bayan hastanın, kök hücre nakli yahut diğer bir tedaviden yardım almadan nasıl güzelleştiğini inceliyor.

Araştırmanın başı olan Massachusetts General Hospital, MIT ve Harvard Ragon Enstitüsü’nden Dr. Xu Yu CNN’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘HIV için sterilize edici bir tedavi, daha evvel sırf epeyce toksik bir kemik iliği nakli yapılan iki hastada gözlemlenmişti. Çalışmamız, bu türlü bir tedaviye, kemik iliği nakli yahut rastgele bir diğer uygulama olmadan doğal enfeksiyon sırasında da ulaşılabileceğini gösteriyor.’

Gebe kalana kadar ilaç kullanmadı

Tarihe Mi Karışıyor? Adis'E Neden Olan Hiv Virüsünden Kurtulan 2. Kişi 3

HIV virüsünden kurtulmuş olan bayan hastanın Mart 2020’de bir bebeği oldu ve bilim insanlarının bu bebeğin plasenta dokusunu almasına da müsaade verildi.

Hastaya birinci olarak Mart 2013’te HIV teşhisi konmuş ve gebe kaldığı 2019 yılına kadar hiçbir antiretroviral tedaviye başlamadığı, yalnızca ikinci ve üçüncü trimesterlerinde altı ay boyunca tenofovir, emtrisitabin ve raltegravir ilaçları ile tedaviye başladığı belirtildi.

Sağlıklı ve HIV negatif bir bebek doğurduktan sonra ise tedaviyi bıraktığı kaydediliyor.

Kanındaki ve doku örneklerindeki milyarlarca hücrenin tahlili, daha evvel HIV ile enfekte olduğunu gösterdi lakin tahlil sırasında araştırmacılar, kopyalanabilecek sağlam bir virüs bulamadılar.

Araştırmacılar, hastanın bedeninin virüsten nasıl kurtulabildiğinden emin değil lakin ‘bunun farklı bağışıklık sistemlerinin bir kombinasyonu olduğunu düşünüyorlar.

Sitotoksik T hücreleri ile doğuştan gelen bağışıklık düzeneğinin da katkıda bulunmuş olabileceğine inanılıyor.

Dünyada yaklaşık 38 milyon insan HIV enfeksiyonu ile yaşıyor.

Tarihe Mi Karışıyor? Adis'E Neden Olan Hiv Virüsünden Kurtulan 2. Kişi 4

Gerekli ilaçlar alınmadığında bu enfeksiyon bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS’e neden oluyor. Geçen yıl, dünya çapında yaklaşık 690 bin kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.